Açıklamasında “Emoji” kullanan Android uygulamaları daha çok indiriliyor

Google Play Store’daki uygulamaların açıklamalarında Emoji kullandığında daha çok indirildikleri anlaşıldı

Emojiler için bir arama motoru ve arama çubuğu yapıldı hatta şimdi de bir film yapılacağı söyleniyor. Evet mesajlaşmada kullandığımız Emoji’ler bu aralar çok revaçta. Şimdi birde haklarında araştırma yapıldı.

Yazılım firması Novada tarafından yapılan araştırmada Google’ın Geliştirici Konsolu’ndaki A/B aracı kullanılarak, üç farklı emoji (?, ? ve ?) popüler CCleaner uygulamasının açıklamasına yerleştirildi. Testi yapan grup Google Play Store’un farklı ülkelerdeki kullanıcılarının yüzde 25’inde emojileri denedi. Diğer yüzde 25’lik kullanıcılarda ise emojileri açıklama kısmına eklemedi. Bunun sonucunda Almanya ve İtalya’daki kullanıcıların “roket” ve “100” emojisi olan açıklamaları yüzde 20 daha çok indirdiği görüldü. Polonya’da ise “çöp kutusu” emojisinin indirmelerde yüzde 7’lik bir artış sağladığı gözlemlendi.

ABD’de daha az indirildi

Araştırma sonucunda Rusya, İspanya ve Fransa’da emojilerin bir fark oluşturmadığı tespit edildi. Emojileri en çok kullanan ülke ünvanına sahip ABD de ise garip bir şekilde açıklamasında emoji bulunan uygulamaların daha az indirildiği görüldü.

OKU ►  iPhone emojileri neden Android'inkinden daha iyi?

Emojiler insan üzerinde etkili

Araştırmanın sonucunda Novada, Play Store ve benzeri uygulamalardaki optimizasyonların kullanıcılar üzerinde gerçek ve ölçülebilir sonuçları olduğunu kanıtladıklarını ifade etti. Buna göre bu gibi optimizasyonların yapımcıların gelirleri üzerinde etkisi bulunuyor. Buna rağmen bu durumun dünya çapında geçerliliği de yok. Çünkü farklı ülkeler farklı emojileri tercih ediyor. Buda toplumlar arasında tercih farklarının olduğunun göstergesi. Novada yapımcılara, “daha iyi sonuçlar için yerel testler yapın” tavsiyesinde bulundu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox