Yüksek hızlı ve yüksek fiyatlı eğlence

Date:

Inboard M1 elektrikli kaykay pazarını sarsıyor

2016 yılında hiçbir şey olmadıysa bile, elektrik kaykayların büyüme gösterdikleri bir yıl oldu. Pazardaki öncü firmalardan bazıları Boosted Board 2, Zboard 2 ve Yuneec E-Go2 gibi ikinci nesil kaykay ürünlerini geniş olarak edinilebilecek şekilde piyasaya sürdüler. Daha önceki ürünlerin kullanışlı hale getirilmelerini sağlayan kalite için birkaç yüz dolar ödemeyi göze alarak bu kaykaylara binmek isteyenler için bir avuç dolusu seçenek ortaya çıktı. Bu patlama yeni fikirlerin ve firmaların üremesine, daha sağlıklı bir rekabetin doğmasına sebep oldu. Bütün bunlara Inboard M1 ’den daha iyi bir örnek olamaz.

M1 2015 başlarında bir Kickstarter projesi olarak hayata geçti. Geçen yıl CES’te sunumu yapılan üründe ilk göze çarpan modern tasarımıydı. O zamanlar ürünün rekabetten çok, daha yüksek seviyeli bir uyumluluk vaadinde bulunduğu söylenmişti. Ürünün öne çıkan özellikleri arasında değiştirilebilir bataryasının bulunması, dahili LED’lerinin olması, tekerleklere doğrudan takılan motorlarının olması gibi özellikler bunlar arasında sayılabilecek özelliklerdi. Şu an itibariyle 800’den fazla Kickstarter detekçisi kaykaylarını aldılar ve biz de test için numune bir ürün edindik. Ürünü, hem güzel havada hem de New York City’nin cezalandırıcı kış soğuğunda denemeye karar verdik.

M1 pazara 1.399$ fiyatla girmişti (bu fiyat elektrikli kaykayların en üst seviyesindeydi) ve bu fiyat Boosted Board’ın üst düzey versiyonundan sadece 100 dolar kadar aşağıda bir rakamdı. Bu iki ürün arasında bir karar vermek daha da zordu zira her iki firma da ürün gönderimi yapmıyordu. Fakat şimdi, Boosted Boards batarya sorunundan mütevellit piyasadan geçici olarak çekildiği için yalnızca rezerve edilebiliyor olmakla birlikte Inboard 3 hafta içerisinde kargoya teslim ediliyor. Bu durum Inboard için geçici bir avantaj fakat yine de önemli.

Dışarıdan bakan birinin perspektifinden elektrik kaykaylar birbirlerinden ayırd edilemez gibi görünebilirler. Bir noktaya kadar doğruluğu olan bir gözlem fakat, detaylara girdikçe durum değişiyor.

Inboard M1, rakiplerinden (örneğin Boosted Board 2 ya da Yuneec E-Go 2) çok daha farklı çalışıyor. E-Go2 yavaş, külçe gibi ve pek de heyecan verici değil. Boosted Board, full dozda adrenalin enjekte edilmiş safkan bir ata binmek gibi bir his veriyor. Fakat M1’e binmek, Mass Effect’teki bir gemiye binmek gibi. Görünümü yüksek teknolojili, verdiği his de, ve hatta sesi de.

Öğrenmesi kolay fakat uzmanlar için de iyi bir seçenek

Inboard, M1’i her amaçlı olarak konumlandırdığını, fakat özellikle hayranları için tasarlandığını söylüyor. Kaydırak üzerindeki pürüz gibi özeliklerin, kaykay bağımlılarının hoşuna gideceği kıvrımların maksimum hızda aşılmasını sağlamaya dönük tasarımlar söz konusu.

Boosted Boards oldukça esnek olan bambu tahta kullanır ve bu ayağınıza bir çeşit biniş yaptığınız idrakini kazandıran yerle temas hissini verir. Fakat yüksek hızla sürdüğünüz esnada, eğer yol tam anlamıyla pürüzsüz değilse söz konusu aşırı esneklik tahtanın kontrolünü zorlaştırabilir. Fakat bu durum M1’de böyle değil. Her ne kadar düşük hızlarda bir şeyler kaçırdığınız hissini veriyor olsa da,  kaydırak yüksek hızlarda oldukça durağan görünüyor.

Sırada M1’in can alıcı özelliği var : değiştirilebilir batarya. Boosted Board ve M1 seyahat uzunluğu olarak her ikisi de 7 mil civarında yol katediyor olmakla birlikte (tepelik ve sürücü ağırlığına bağlı olmak üzere) M1’in modüler bataryası saniyeler içerisinde doldurulabilen yeni bir batarya ile değiştirilebilme özelliğine sahip. Uygulamalı anlamda açıklama yapacak olursak bunun anlamı şu; M1’in seyahat mesafesi satın almayı isteyebileceğiniz ve çantanızda taşıyabileceğiniz batarya sayısı ile sınırlı (tanesi 249$). Boosted Board bataryası hızlı doluyor fakat yine de her bir standart bataryayı 7 millik bir yolculuk için yaklaşık 45 dakika fişte takılı tutmak zorundasınız ve M1’de olduğu gibi yeni bataryayı sürüş esnasında değiştiremezsiniz (Boosted 2017’de daha genişletilmiş bir seyahat mesafesini sağlayacak batarya için vaade bulundu fakat bu ürün şimdilik tehir olundu).

Akım çeviriciler için değiştirilebilir batarya çok önem arz eder ve bu sebeple M1’in bu noktadaki uygulaması gerçekten oldukça ustaca. Bataryalar bir MagSafe benzeri manyetik şarj ile dolar ve dolduklarında bataryaları gövdenin üst bölümünde bulunan boşluktaki kolu kaldırıp kapağı açmak suretiyle boşluğa yerleştirebilirsiniz. Bataryaları değiştirmek yalnızca birkaç dakikanızı alır (ya da bu tip zahmetli işlere alışıksanız daha az sürede halledebilirsiniz) fakat kırılgan gibi görünen ince bir plastik parçasından yapılma batarya kapağına karşı biraz hassas davranmalısınız. M1’in değiştirilebilir bataryası öyle bir devrim ki diğer kaykaylardaki dahili bataryalara dönüş yapmak oldukça zor olacak.

M1 ile rakipleri arasında M1’in Jetsons’lardakine benzer sesi veren, kaydırağın merkez motorlarından gelen ses ve ileri teknoloji, diğer kaydadeğer farklılıklardan biri. Diğer kaydırak gövdelerinde kayışlı motor kullanılıyorken merkezi motorlar tekerleğin içerisine oturtulurlar. Bu tasarım kaykaya 1:1’lik bir vites oranı sağlar, ki böylece batarya bittiğinde kaydırağın ayaklarla daha kolay itilmesi sağlanmış olur.

İvmeden taviz verdiren tekerlek-içi motorlar M1’e akıcı bir biniş kazandırır

M1’in yol dışındaki hız performansı, şahsi heyecanların ötesinde anlamlara işaret ediyor. Örneğin; Boosted Board’un tork (dönme momenti)’u, karşınıza çıkan engellerden ya da oldukça keskin virajlardan sakınmak için kaçınılmaz olarak ortaya çıkıyor. New York City gibi trafiğin olduğu kavşakların ya da gelişigüzel engellerin söz konusu olduğu uzun yollarda M1’in maksimum hızını yakalamak ve bu hızı korumak pek de olası değil. Fakat California’nın geniş bölgelerinde ya da varoş yerleşim bölgelerinde M1’in yüksek hızı ve durağanlığı avantaj sağlayabilir. Yani durum nerede yaşadığınıza ve beklentinizin ne olduğuna göre değişiyor.

Bir çok kişi 1.399$’a satılan M1’in fiyatını hakkedip hakketmediğini merak edecektir. Bazıları da Boosted Board 2’ye tercih etmeye değer mi diye soracaktır. Elektrikli kaykay’a 1.000$’dan fazla ödeme yapmak istiyorsanız, oldukça yüksek teknolojili bir eğlence aracı arıyor, ya da günlük değişim için makul bir şey bakıyorsunuz demektir. Inboard M1, her iki beklentiyi de karşılıyor. Özelilkle de M1’in değiştirilebilir bataryasını göz önünde bulundurursanız. M1, parlak, yüksek performanslı makine isteyen sportif binicilerin beklentilerini de karşılıyor.

Hangi kaykayın sizin için doğru olduğuna karar verme konusuna gelirsek; bu durum cidden kişisel seçime bağlı. Şehir içinde uzun yolculuk yapmak ve dar açılı eğimleri maksimum hızda almak sizin için önemli ise, Inboard M1 size başka yerde edinemeyeceğiniz deneyimler sağlar. Fakat yeni kaykayların pazara sürüldüğü rekabeti göz önünde bulundurursanız, daha ucuz bir şeyin yanı başınızda belirdiğini görmek sürpriz olmayacaktır.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...