LinkedIn’i de hackleyen saldırgan, ABD ve Rusya tarafından isteniyor

Rusya ve ABD’nin hedefinde

Çek mahkemesinin 5 Nisan Çarşamba günü verdiği karara göre geçtiğimiz Ekim ayında Amerika’da bulunan, aralarında LinkedIn, Dropbox ve Formspring’in de olduğu bilgisayar ağlarına girmekle suçlanan Rus vatandaşı yakında Amerika ya da Rusya’ya sınır dışı edilebilir.

29 yaşındaki Yevgeniy Nikulin, yakalanması için Interpol tarafından yayınlanan Kırmızı Mesaj sonrasında Prag’da gözaltına alınmıştı. Nikulin kız arkadaşı ile ülkeye giriş yaptıktan kısa bir süre sonra bir restaurant’da yemek yerken yakalanmıştı. Çek yetkililer, FBI görevlileriyle iş birliği yaparak bu operasyonu gerçekleştirmişlerdi.

O tarihten bu yana Nikulin Amerika ve Rusya arasındaki yasa savaşının merkezinde kaldı. Her iki ülke de onu istiyordu.

Moskova yetkilileri Nikulin’in 2009 yılında gerçekleştiği iddia olunan bir bankanın hacklenmesiyle 1.000 doların üzerinde bir parayı çaldığına dair suçlamalardan ötürü hacker’ın Rusya’ya teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu esnada Amerika’ da  bilgisayarlara zarar vermek, cihazlara yasadışı erişim sağlamak, kimlik hırsızlığı ve komplo gibi suçlamalardan ötürü hakkında dava açmıştı.

OKU ►  Gençler en çok Facebook ve Instagram'da tacize uğruyor!

Amerikan Adalet Bakanlığı suçu kanıtlandığı taktirde hackerın 30 yıl hapis cezası ve ağır para cezası ile cezalandırılacağını söyledi.

OKU ►  2 milyar kullanıcıya ulaşmasına rağmen Facebook yavaşlamıyor!

Çek yetkililerinden Stepanka Zenklova her iki iade talebinin de eşit olarak haklı bulunduğunu, Prag Mahkemesi’nin yakında sanığın kaderiyle ilgili kararı vereceğini belirtti.

Olayın gerçekleştiği tarihte bildirildiğine göre Nikulin 5 Ekim’de tutuklandı ve o tarihten bu yana Çek Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Daha sonra LinkedIn tutuklamanın 2012’de gerçekleşen bir siber saldırı ile ilgili olduğunu açıklamıştı. Bu saldırıda 100 milyonun üzerinde kullanıcının hesap bilgileri ele geçirilmişti.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox