64 yaşındaki kadın ikiz çocuk dünyaya getirdi

Normları bozan doğum tıp dünyasını şaşırttı

Evet belki de kulağa biraz imkansız geliyor ama doğru okudunuz. İspanya’daki hastanede 64 yaşındaki bir kadın, sağlıklı bir şekilde ikiz çocuk dünyaya getirdi.

İspanya’nın Burgos kentinde yer alan Hospital Recoletas Burgos, hastenesinde 64 yaşındaki bir kadın biri erkek diğeri ise kız olan iki çocuk doğurdu. Doğumun sezaryen ile gerçekleştirildiği not edildi. İkizlerin ve kadının sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Yaşlı kadının doğumu yapabilmek için ABD’de tüp bebek tedavisi gördüğü belirtildi. Tedaviden sonra İspanya’ya dönen kadının bu ilk doğumu da değil. Recolates hastanesi tarafından adı verilmeyen kadının 58 yaşındayken aynı hastanede gene çocuk doğurduğunu ifade edildi.

50 yaşından sonra kadınların doğum yapmasının çok nadir olduğu ifade edilirken Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezin’deki (PDF) verilere göre 2012 yılında 50 ile 54 yaş arasında doğum yapan kadın sayısı sadece 600.

OKU ►  Kanserle savaşan küçük robotlar ordusu

Buna rağmen doğurganlık tedavilleri sayesinde ileriki yaşlardaki kadınların doğum yapması çok daha kolay hale geldi. Bununla birlikte bu gibi durumlar ciddi sağlık risklerini de beraberinde getiriyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox