ABD teknoloji devlerini yeni nesli süper bilgisayarlar için finanse ediyor

ABD hükümeti altı şirkete süper bilgisayarlar için 258 milyon dolar finansal destek veriyor.

Çin, Japonya ya da bir başka ülkeden daha önce yeni nesil süper bilgisayarlar üretebilir. Exascale Computing Project web sitesindeki bir yazıda Enerji Bakanlığı’nın üç yıllık süre içinde AMD, Cray, HP, IBM, Intel ve Nvidia’ya 258 milyon dolarlık bir fon sağladığını bildirdi. Bu altı şirket yalnızca hükümetin verdiği paralarla değil aynı zamanda projeye kendileri de yatırım yapacak ve maliyet 430 milyon dolar tutacak.

Gelişmiş bir süper bilgisayar saniyede milyarlarca hesaplama yapabilir ve sinirsel düzeyde insan beyniyle aynı işlem gücüne sahip olması bekleniyor. Araştırma yöntemlerimizi değiştirebilir, hastalıklara karşı zorlayıcı etkenlere karşı yardımcı olabilir ayrıca gezegenimizin ve evrenin sırlarını çözebiliriz.

ABD hükümeti altı şirkete süper bilgisayarlar için 258 milyon dolar finansal destek veriyor.

 

Exascale Computing Project’e göre Enerji Bakanlığı’nın sağladığı destek donanım, yazılım ve uygulama geliştirilmesine yardımcı olacak. HP, buzdolabı büyüklüğündeki veri sunucularını tek bir bilgisayarla değiştirme potansiyeline sahip bir süper bilgisayar yapmak istiyor.

OKU ►  WhatsApp'ta görüntülü konuşma dönemi başladı

Söz konusu şirketler, 2020 yılına kadar en az bir tane süper bilgisayar sistemini hayata geçirmeyi amaçlıyor. Ancak 2020’ye kadar bir süper bilgisayar yapma vaadinde bulunan Çin’i yenmek için daha hızlı çalışmak zorunda kalabilirler. Asya ülkeleri dünyanın en hızlı süper bilgisayar konusunda diğer ülkelere göre daha başarılı olabilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox