Bu ağaç 40 çeşit meyve veriyor

Bilim adamları 40 farklı meyve veren ağaç üretti

Bilim dünyası tarım alanıdaki çalışmalarına devam ediyor. Melezleştirme üzerine çalışan Syracuse Univesitesinden Sam Van Aken’in “40 Fruit” yani kırk meyve veren ağacı yılın çoğunda herhangi bir ağaçtan farklı gözükmese de ilkbahar geldiği zaman farklı farklı renklerde çiçek vermenin yanında 40 farklı, çekirdekli meyve veriyor. Bu meyvelerin bazıları, badem, kayısı, kiraz, nektarin, şeftali ve erik.

Aken, Epicurious’a yağtığı açıklamada, bunu başarmak için farklı türleri birbirine aşıladığını ifade etti. Bunların içerisinde orta çağa kadar uzanan eski meyve familyalarını da kullandığını vurguladı.

250 çeşit ağaç kullanıldı

Ana kaynağının New York Eyaleti Ziraati Deney İstasyonu olduğunu ifade eden Aken, istasyonun yıkılacağını duyduğunda bunu engellemek için burayı kiralamış. Birbirinden farklı 250 ağacın ne zaman çiçek verdiğinin bilgisini tutarak birbirleriyle ilişkilerini çıkartan Aken, bu bilgiler ışığında tek bir ağacın köklerine aşılama yapmaya başlamış.

Bu ağaçı iki yıl boyunca kontrol eden Aken ağacın farklı dallarına farklı aşılamalar yaparak sonuçta “40 Fruit” ağacını üretmeyi başardı.

Çekirdekli meyveleri seçtiğini ifade eden Aken, bunun sebebinin bu tip meyvelerin birbiriyle kolay uyum sağlayabilmesi ev çok çeşitli olması olduğunu belirtti. Sam Van Aken yaptığı açıklamada, “Doğru sıralamayla farklı meyveleri aşılayarak bu ağaç yapılabilir” dedi ve, “bu ağacı alan kişilerden duyduğum kadarıyla ağaç istenen miktarda meyveyi mükemmel çeşitlilikle veriyor” dedi.

Şu ana kadar bu 40 meyve veren ağaçlardan 16 tane üretildi. Her birinin yapımının 5 yıl sürdüğü ifade edildi.

OKU ►  Bilim adamları genetiği değiştirilmiş yusufçuk yapıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox