Bu ağaç 40 çeşit meyve veriyor

Date:

Bilim adamları 40 farklı meyve veren ağaç üretti

Bilim dünyası tarım alanıdaki çalışmalarına devam ediyor. Melezleştirme üzerine çalışan Syracuse Univesitesinden Sam Van Aken’in “40 Fruit” yani kırk meyve veren ağacı yılın çoğunda herhangi bir ağaçtan farklı gözükmese de ilkbahar geldiği zaman farklı farklı renklerde çiçek vermenin yanında 40 farklı, çekirdekli meyve veriyor. Bu meyvelerin bazıları, badem, kayısı, kiraz, nektarin, şeftali ve erik.

Aken, Epicurious’a yağtığı açıklamada, bunu başarmak için farklı türleri birbirine aşıladığını ifade etti. Bunların içerisinde orta çağa kadar uzanan eski meyve familyalarını da kullandığını vurguladı.

250 çeşit ağaç kullanıldı

Ana kaynağının New York Eyaleti Ziraati Deney İstasyonu olduğunu ifade eden Aken, istasyonun yıkılacağını duyduğunda bunu engellemek için burayı kiralamış. Birbirinden farklı 250 ağacın ne zaman çiçek verdiğinin bilgisini tutarak birbirleriyle ilişkilerini çıkartan Aken, bu bilgiler ışığında tek bir ağacın köklerine aşılama yapmaya başlamış.

Bu ağaçı iki yıl boyunca kontrol eden Aken ağacın farklı dallarına farklı aşılamalar yaparak sonuçta “40 Fruit” ağacını üretmeyi başardı.

Çekirdekli meyveleri seçtiğini ifade eden Aken, bunun sebebinin bu tip meyvelerin birbiriyle kolay uyum sağlayabilmesi ev çok çeşitli olması olduğunu belirtti. Sam Van Aken yaptığı açıklamada, “Doğru sıralamayla farklı meyveleri aşılayarak bu ağaç yapılabilir” dedi ve, “bu ağacı alan kişilerden duyduğum kadarıyla ağaç istenen miktarda meyveyi mükemmel çeşitlilikle veriyor” dedi.

Şu ana kadar bu 40 meyve veren ağaçlardan 16 tane üretildi. Her birinin yapımının 5 yıl sürdüğü ifade edildi.

[irp posts=”5965″ name=”Bilim adamları genetiği değiştirilmiş yusufçuk yapıyor”]

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...