Bu kayakla kayma hızınızı görebileceksiniz

Date:

KAYARKEN ANALİZ YAPMAYA İMKAN VEREN KAYAK

Kışın yarısını geçirdik. Akıllı kayaklarımızı gün yüzüne çıkarmanın zamanı gelmedi mi sizce de? Yazımızın konusu olan kayak prototipi, PIQ ve Rossignol isimli iki Fransız firması ortaklığının ürünü. PIQ’in ürünü olan kayak, akıcı LED ışıklarının, biraraya getirilmiş kayakların önüne takılı olduğu ilk kayak olma özelliğine sahip.

PIQ’in Robot nano-bilgisayarının toplamış olduğu verileri kullanan kayak, hız, dönüş açısı, geçiş gibi metrikleri toplayarak kayağın üzerinde gerçek zamanlı olarak göstermektedir. Rossignol Hero Master kayakları henüz prototip durumundalar fakat bu ürün, boks, tenis ve golf gibi bir dizi spor dalı için sensör üretimi yapan PIQ’in atmış olduğu mantıklı bir adıma işaret ediyor.

Bununla birlikte bu sistemi halihazırda sunmakta olduğu fırsatlardan farklı kılan şey, görüntüyü doğrudan spor ekipmanına getiren entegrasyon şekli. Fakat kayakçıların yamaçlarda ve engebeli yüzeylerde kayak yaparken kendilerine gönderilen verilere bakacak olmaları da kafa kurcalayan diğer bir başlıca sorun.

Anlaşıldığı kadarıyla kayak üzerinde anlık olarak gösterilen, daha çok dikkat dağılmasına sebebiyet verecek gibi görünen bilgi, güvenlik önlemlerinden çok, enteresan analitiklerle ilgili bir çağrışım yapıyor.

Kayaklar ilk kez bu hafta Münih’teki  ISPO 2017 spor ticaret gösterisinde gösterilecek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...