KAYARKEN ANALİZ YAPMAYA İMKAN VEREN KAYAK

Kışın yarısını geçirdik. Akıllı kayaklarımızı gün yüzüne çıkarmanın zamanı gelmedi mi sizce de? Yazımızın konusu olan kayak prototipi, PIQ ve Rossignol isimli iki Fransız firması ortaklığının ürünü. PIQ’in ürünü olan kayak, akıcı LED ışıklarının, biraraya getirilmiş kayakların önüne takılı olduğu ilk kayak olma özelliğine sahip.

PIQ’in Robot nano-bilgisayarının toplamış olduğu verileri kullanan kayak, hız, dönüş açısı, geçiş gibi metrikleri toplayarak kayağın üzerinde gerçek zamanlı olarak göstermektedir. Rossignol Hero Master kayakları henüz prototip durumundalar fakat bu ürün, boks, tenis ve golf gibi bir dizi spor dalı için sensör üretimi yapan PIQ’in atmış olduğu mantıklı bir adıma işaret ediyor.

Bununla birlikte bu sistemi halihazırda sunmakta olduğu fırsatlardan farklı kılan şey, görüntüyü doğrudan spor ekipmanına getiren entegrasyon şekli. Fakat kayakçıların yamaçlarda ve engebeli yüzeylerde kayak yaparken kendilerine gönderilen verilere bakacak olmaları da kafa kurcalayan diğer bir başlıca sorun.

Anlaşıldığı kadarıyla kayak üzerinde anlık olarak gösterilen, daha çok dikkat dağılmasına sebebiyet verecek gibi görünen bilgi, güvenlik önlemlerinden çok, enteresan analitiklerle ilgili bir çağrışım yapıyor.

OKU ►  Wi-Fi destekli böcek tespit sistemi

Kayaklar ilk kez bu hafta Münih’teki  ISPO 2017 spor ticaret gösterisinde gösterilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here