ağır bir felç tipi olan ‘intracerebral hemorrhage (ICH)’

Protein reseptörlerinin etkisi

Bilim adamları ağır bir felç tipi olan ‘intracerebral hemorrhage (ICH)’ hastalığının etkilerini azaltmak için olası yeni bir tedavi stratejisi keşfettiler. Bu felç tipinde kan damarı patlayarak içerisindeki kan beyne akar ve hayatı tehdit edici bir sinir iltihaplanmasına ve ödeme yol açar. Farelerin kullanıldığı deneyde iltihabi oluşumu ve beyin ödemini azaltan bir TPSO proteini ligandı (reseptörlere bağlanan hücre dışı bileşim) bulundu. Bu araştırma FASEB Journal’da online olarak yayınlandı.

OKU ►  Resimlerle hastalık teşhisi yapabilen yapay zeka platformu

Barrow Neurological Institute Nöroloji bölümünde görevli araştırmacı Qiang Liu “ICH aşamasından sonra TSPO’nun hedeflenmesi, sinir enfeksiyonunu ve beyin ödemini sınırlandırıyor” dedi.  “TSPO ligand’ları ICH’nin tedavisi için yeni bir çözüm yolu olabilir.”

Liu ve arkadaşları bilinen efektörlerin yönetimiyle etoxifine kullanarak faredeki ICH hastalığını uyarmak suretiyle keşiflerini gerçekleştirdiler. Etifoxine lökositin beyne süzülmesini ve interleukin-6 ve tümor kangren faktörü alfa’nın mikroglial üretimini azaltarak ICH’nin tipik özelliklerine darbe vuruyor. Bu reseptör kan-beyin bariyer bütünlüğünü arttırdı ve hücre ölümünü azalttı.

The FASEB Journal’ın sorumlu editörü Thoru Pederson “ICH’de sitokin uyuşması yeni bir şey değil fakat ‘TSPO ligand’ının yaptığı şeyi yapabiliyor olması kavramı yeni ve oldukça ümit verici” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here