Airbus’ın gelecekteki uçan taksisi

Uçan taksi Vahana haftaya Paris Havacılık Fuarı’nda sergilenecek.

Trafik kâbusunda insanlar çalışması gerekirken akıllı telefonlarını kullanıyorlar. Airbus trafik sorununa, dikey iniş ve kalkış yapabilen elektrikli uçağı Vahana ile bir çözüm sunuyor. Vahana’nın toplam uçuş süresi 18 dakika ve bu süre için ödenmesi gereken tutar ise 77 dolar.

Bu hava taksisi projesi A3’ün yan kuruluşu vasıtası ile Vahana’yı geliştiren Airbus’ın öngördüğü gelecek projesidir. Havacılık devi Airbus neredeyse bir yıldır trafiğin sık sık tıkandığı yoğun şehirlerde bir noktadan bir noktaya uçarak kullanılabilecek elektrikli otonom, VTOL araçlarının filosunu geliştirmek için çalışıyor. Ve A3 önümüzdeki hafta uçan taksilerin geleceği için Paris Havacılık Fuarı’nda bir sunum yapacak.

Uçan taksi Vahana haftaya Paris Havacılık Fuarı’nda sergilenecek.

A3 tarafından oluşturulan konsept, Uber ve Google’ın VTOL projelerinin kurucusu Larry Page’in projeleri ile oldukça uyumlu. Pil ve yapay zeka teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde teknoloji uzmanları, kentsel havacılıkta bir devrimin eşiğinde olduğumuzu öngörüyorlar. Şehirlerin üstünde, gökyüzünde uçan taksilerin geleceği gelmek üzeredir.

OKU ►  Nasıl Yapılır: Youtube ‘Karanlık Mod’ ile gözlerinizi koruyun

Elektrikli araç şarj şirketlerinden gayrimenkul firmalarına kadar birçok kuruluş uçan araçlar ile ilgileniyor. Bu VTOL uçakları teorik olarak muhtemelen yeterince ucuza üretilecek ve Uber benzeri bir oluşum oluşturulacak.

OKU ►  Yılın oyunu Middle-earth: Shadow of Mordor ücretsiz oluyor

Tabii ki havacılık güvenliği kuralları güncellenmezse, pil teknolojisi iyileştirilmezse veya kullanıcılar pilotu olmayan bir uçan araç fikrini benimsemezlerse bu ütopik fikir rafa kaldırılacak. Kişisel uçan araçlar onlarca yıldır insanların geleceği hayal etmesini sağlıyor. Fakat bu, Airbus ve Uber gibi milyarlarca dolarlık şirketlerin bu hava taksisi konseptine aniden yatırım yapacakları anlamına gelmiyor. Ancak VTOL araçlarının yakında pencerelerimizden geçerken çıkaracağı uğultuyu duymayacağımız anlamına da gelmez.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox