Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Netflix ve diğerlerinin Trump’ın Müslüman yasağına gösterdikleri cılız tepkiler

Date:

Başkan Donald Trump’ın Cuma günkü belirli İslam ülkelerinden gelen yolcu ve göçmenlerin Amerika’ya girişlerini durduran Yönetici Talimatı (Executive Order) ACLU ve Amerika çapındaki bir çok grup tarafından sert tepkiler gelmesine neden oldu. Dün bir federal hakim, talimatı durduran bir bir kararı yürürlüğe koydu. Hakim özetle “Eğer sınırdışı kararı durdurulmazsa, ‘Yönetici Talimatı’ kapsamına giren ülkelerden olan göçmenler, vizesi bulunanlar ve diğer bireyler için ciddi ve tamir olunamaz yakın bir tehlike söz konusudur” dedi.

Peki teknoloji endüstrisinin buradaki rolü ne? Pek fazla değil

Tartışma büyüdükçe Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Netflix ve diğerleri, çalışanları için endişelerini, Amerikan değerlerine olan bağlılıklarını ve seyahat tavsiyesini  içeren (evet, seyahat tavsiyesi!) ve büyük oranda şirket içi açıklamalardan oluşan bildiriler dizisi yayınladılar (sosyal medya üzerinden paylaşılan bildirimler).

Bu bildirimlerin hiç biri ‘Yönetici Talimatı’na yönelik ivedi ve şiddetli bir kınama olma özelliği taşımıyorlardı.

Başkan Trump’ın ekonomik danışma heyetinin önümüzdeki Cuma günü toplanması kararlaştırıldı. Heyetin üyeleri, Tesla CEO’su Elon Musk ve IBM CEO’su  Ginni Rometty’i de içeriyor. Eğer seslerini çıkarabilirlerse, Trump’ın ‘Yönetici Talimatı’na karşı daha güçlü baskı yapma fırsatı bulabilecekler.

Amazon, Apple, Facebook, Google, Microsoft, Netflix, Twitter ve Uber’den gelen bildirimlerin özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Amazon

Amazon çalışanları, seyahat kısıtlamaları hususunda kendilerini uyaran bir insan kaynakları bildirimi aldılar. “İlk ağırlıklı konumuz gelecek günler ve haftalar içerisinde seyahat etme kararı alacakların ihtiyaç duyacakları bilgilerin herkesçe alındığından emin olmaktır” şeklinde başlıyor insan kaynakları yöneticisi Beth Galetti’den gelen mesaj. “Sıralı olarak listelenmiş ülkelerin herhangi birinin vatandaşı iseniz yapmanız gerekenler …”

Apple

Apple CEO’su Tim Cook Cumartesi günü Apple çalışanlarına bir e-posta göndererek meseleye değindi. Buzzfeed’e göre Cook, “Dün itibariyle yürürlüğe giren ve 7 Müslüman ağırlıklı ülkeden olanların göç etmesini kısıtlayan ‘Yönetici Talimatı’ ile ilgili olarak birçoklarınızın derinden kaygılandığını işittim” şeklinde bir not yazdı. “Endişelerinizi paylaşıyorum. Bu bizim destek verdiğimiz bir politika değil” dedi.

Facebook

En sert kamu bildirilerinden birini Cuma günü itibariyle CEO MARK Zuckerberg yaptı. Zuck Facebook sayfasında kritik bir mektup yazdı : “Biz göçmenler ulusuyuz ve dünyanın her yerinden en iyi ve en parlak insanlar burada yaşayıp, çalıştığı ve katkıda bulunduğu sürece hepimiz bundan fayda görürüz” dedi.

Google

Başkam Trump ‘Yönetici Talimatı’nı imzaladıktan sonra CEO Sundar Pichai diğer şeylerin yanı sıra 100’den fazla çalışanını Amerika’ya geri çağıran bir iç yazışma yayınladı. Bloomberg’e göre Pichai bildirisinde “Bu ‘Yönetici Talimatı’nın meslektaşlarımız üzerindeki şahsi olumsuzluklarını görmek acı verici” diye yazdı. “Göç meseleleriyle ilgili görüşümüzü daima halka açıkladık ve böyle yapmaya devam edeceğiz” diye devam ediyor.

Microsoft

CEO Satya Nadella, danışman Brad Smith’in alıntı yaptığı birkaç değer yargısı ve inancı içeren bir iç yazışmayı Cumartesi günü LinkedIn’de yeniden yayınladı.

Amazon’un seyahat tavsiyesi kadar boş sözlerle devam eden Nadella “Bir göçmen ve CEO olarak göçmenliğin firmamız, ülkemiz ve dünya üzerindeki olumlu etkilerini hem yaşadım ve hem de gördüm. Bu önemli konuyu savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Netflix

CEO Reed Hastings yaşadığı hayal kırıklığını anlatmak için Facebook’a sığındı : “Trump’ın uygulamaları dünya çapındaki Netflix çalışanlarını incitmekle birlikte o denli Amerika’ya has değiller ki hepimize acı vermektedir. Daha da kötüsü bu uygulamalar Amerika’yı daha güvenilir kılmaktan çok, daha az güvenli hale getirecektir (yandaşlarımızın kin ve nefretlerini kazanarak, onları kaybedeceğimiz için). Çok üzücü bir hafta ve yakın bir tehdit altındaki bir Amerika’da yaşayan 600.000’den fazla ‘İdealist (Dreamers)’ in hayatlarıyla ilgili olarak bunun devamı gelecek. Amerika’nın özgürlük ve fırsat değerlerini korumak için kol kola girme zamanı”.

Twitter

CEO Jack Dorsey Cumartesi günü meşhur platformuna geçerek (@realDonaldTrump) bir tweet attı : “ Yönetici Talimatı’nın insani ve ekonomik etkileri gerçekten üzücü. Sığınmacı ve göçmenlerin Amerika’ya getirdiklerinden faydalanıyoruz”.

Uber

CEO Travis Kalanick Facebook’ta Uber çalışanlarına Cumartesi gönderdiği e-postayı yayınladı. Kalanick ‘Yönetici Talimatı’ndan etkilenen sürücülerle ilgili endişelerini dile getirdi. “Bu sürücüleri tespit edecek, yaşadıkları ekonomik stres ve olumsuzlukları hafifletmelerine yardımcı olmak üzere önümüzdeki 3 aylık zaman zarfında ailelerini destekleyerek karşılıksız tazminatta bulunacağız. Gelecek günler içerisinde konuyla ilgili daha detaylı bilgiler edineceğiz” dedi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...