FBI Twitter’dan kullanıcılarının detaylı bilgilerini istemiş

İstenen bilgilerin arasında yasal olarak korunan datalarda var

Twitter’da diğer teknoloji firmalarına katılarak FBI’ın kendisinden istediği bilgileri açıkladı. Açıklama, kararın zaman aşımına uğradığı için meydana geldi.

Sosyal medya devi Twitter, FBI’ın Ulusal Güvenlik Mektupları ile kendisinden 2015 ve 2016 yıllarında elektronik iletişim kayıtlarını istediğini açıkladı. İstenen kayıtların içerisinde hassas internet datalarının da olduğu kaydedildi. Firma FBI birçok istediğini geri çevirdiğini ifade etti.

FBI gücünü aştı

Twitter yaptığı açıklamada, FBI’ın bu istekleriyle ABD Adalet Bakanlığı’nın 2008’de koyduğu limitlemeleri aştığının altını çizdi. ABD Adalet Bakanlığı bu tip durumlarda talep edilebilecek bilgilerin en fazla telefon faturalarını kapsayabilecek şekilde sınırlamıştı.

Dava için büyük koz

Bir açıdan Twitter bu mektupları bir koz olarak kullanıyor. Bunun sebebi ABD Hükümeti’ne karşı bu konuyla alakalı açtığı dava. Davaya göre hükümetin ne zaman ve ne kadar bilgi talep edebileceğiyle alakalı.

Davanın sonucunun Twitter lehine çıkması biraz ufak bir ihtimal gibi gözükse de FBI’ın mektupları sayesinde sosyal medya firmasının eline büyük bir kanıt bulunmuş oldu.

OKU ►  Twitter'dan iki güzel yenilik daha

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox