Amazon, drone ile ilk teslimatını yaptı

Date:

Amazon aldığı siparişi ilk defa bir drone ile 13 dakikada teslim etti

İlk teslimat Birleşik Krallık, Cambridge’de yapıldı ve satın alınmasından teslimata kadar geçen süre sadece 13 dakika.

Amazon ilk kez drone ile teslimat yapacağını bildirmesinden bu yana 3 yıl geçti.

Ancak şirket bu konuda oldukça ince eleyip sık dokudu ve ilk kez 7 Aralık’ta Amazon Prime Air drone gücüyle teslimatını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Adrese yakın bir ikmal deposundan havalanan Drone’un, nesnenin sipariş verildiği andan itibaren teslim edilmesi tam 13 dakika sürdü.

Amazon’un projeyle ilgili videosu bu servisin, şu an sadece bölgedeki birkaç müşteriye hizmet ettiğini ancak yakında Cambridge ikmal merkezinin kilometrelerce uzağında yaşayan yüzlerce kişiye açık olacağını söylüyor.

Bu teslimat merkezinin, bu tür siparişleri işlemek için özel olarak oluşturulduğunu söylemek mümkün. Bir sipariş paketlendiğinde, drone’a yüklenir ve tesisten motorlu bir piste gönderilir. Drone kalkıştan sonra teslimatı yapmak için 400 fit yükseklikten uçar, ürünü teslim eder ve tesise geri döner.

Cambridge beta programı uzun süredir çalışıyor; yakın zamanda Amazon’un Prime Air’in lansmanına hazırlanmak için bölgedeki bu gizli laboratuvarı kullandığı ortaya çıktı.

İlk teslimatın ayrıntılarını veren Amazon sayfası, şirketin ABD’de, Avusturya’da ve İsrail’de Prime Air laboratuvarlarına sahip olduğunu bildiriyor. O yüzden yakın zamanda bu bölgelerden de test denemeleri duyabiliriz.

Amazon’un Sıkça Sorulan Sorular kısmında gezinirken birkaç sorumuza cevap bulabildik. Örneğin, drone’lar sadece gündüz ve güneşli havalarda teslimat yapıyor. Yağmurlu, karlı ve buzlu havalar onları düşürüyor.

Peki bu drone’lar havayolunda diğer araçlarla çarpışmadan nasıl gidecek diye sorulduğunda şirket, drone’ların rahatça çalışabildiği kendilerine ait bir hava sahası olduğu yönünde görüş belirtiyor.

Amazon bu tür teslimatların yaygınlaşabilmesi ve hayata geçirilebilmesi için daha çok yolunun olduğunu kabul ediyor.

Birkaç yıl önce, bazıları CEO Jeff Bezo’nun bu planlarının sadece bir şakadan ibaret olduğunu düşünüyordu ama yanıldıkları apaçık ortada.

Şirket, “Bir gün Prime Hava Araçları’nı görmek, bir posta kamyonunu görmek kadar sıradan olacak” dedi. Hedefin bu kadar büyük olması, Londra’da drone ile teslimat işlerinin, kesinlikle Cambridge’in boş kırsal alanlarında olduğundan daha fazla zor olacağının bir göstergesi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...