Amber sensörleri ürün hasarını azaltacak

Date:

CES daha çok bilgisayarlar, arabalar ve oldukça garip şeylerin yer aldığı fuar olarak bilinir. Fakat insanların ciddi sorunları çözmeye dönük hayatımızda hiç duymadığımız şeyleri buraya getirmelerine dair bir kısıtlama da söz konusu değil. Örneğin Amber Agriculture’ı ele alalım; Illinois Üniversitesi’ndeki öğrenciler tarafından başlatılan projede,  parmak büyüklüğünde bir sensör siloların içine gömülerek çiftçilerin stokladıkları ürünün kalitesini görüntülemelerine yardımcı olmak amaçlanıyor. Ürün zayiatının önüne geçmeyi hedefleyen Amber ‘in geliştirdiği bu yaklaşım, gösterimdeki diğer büyük trendler arasında yer alıyor. Akıllı evi duymuştunuz. Şimdi Amber takımı da akıllı çiftlik inşası için yardımcı olmayı deniyor.

Oldukça basit bir mantık söz konusu.  Bir çiftçinin ürününün ne oranda nemli olduğunu bildiren bileşenlere sahip sensörlerle sıcaklık ve nem gözlemi yapılır. 2017 yılında olduğumuz için çiftçiler bu önemli verileri akıllı telefonlarından gözlemleyebilir ve bu kolaylık sayesinde ürünlerini ne zaman satıp, nakliyesini yapabileceklerini hesap edebilirler.

Amaç ürün kaybını önlemek

Fakat dünya çiftçilerinin olası en iyi fiyatlarla ürünlerini satmalarına yardımcı olmanın haricinde şeyler de var bu girişimin kapsamında.  Amber kurucularından Lucas Frye aynı zamanda uzun dönemli ürün elde etmenin mümkün olduğuna inanıyor. Bu noktada hasat kaybının ciddi anlamda sorun teşkil ettiği ülkelerdeki çiftçilerle birlikte çalışmanın gerekliliğine işaret ediyor. Frye, bu girişimin maksadının yiyecek kaynağımızı korumaya dönük bir aşamada olduğunu belirtiyor. Akıllı nem yönetimi işleminin dünyadaki her çeşit ürün zayiatı için çözüm olamayacağını belirten Frye, Hindistan örneğini verdi. Örneğin orada ürün zayiatı ve çürümesi sürekli yaşanan bir sorun. Fakat bu sorunun en büyük bölümünü, büyük orandaki ürün yüklerini depolayacak yerler bulmak gibi lojistik kaynaklı sorunlar teşkil ediyor.

Yine de şu an için global sorunlar daha geri sırada yer alıyorlar, zira Amber her şeyin bekledikleri gibi çalışıp çalışmayacağından emin olmak istiyor. Cihazın fiyatı ile ilgili söylenen bir rakam yok. Bazı tasarım elemanlarının tamamlanmasından ve bir takım somut iş sözleşmeleri yapıldıktan sonra girişimin liderleri 2017’nin başlarında cihazın alan denemelerinin ilk bölümü için çalışmalarını hızlandırıyorlar.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...