Google Hangouts desteğini çekiyor

Google Hangouts’a dayalı olarak çalışan uygulamalar devredışı

Google geçtiğimiz yıl Allo ve Duo’yu piyasaya sürdüğünde, Hangouts’u kurumsal müşterileri için çapraz-platform sohbet uygulaması olarak yeniden şekillendirmişti. Şimdi ise bu gidişatı teminat altına alabilmek için bazı değişiklikler yapıyor. Google Hangouts FAQ’ta sessizce yapılan bir güncelleme gösteriyor ki güneş, Nisan ayı sonlarına doğru platform’un API’si üzerine doğacak. Tabii bu da Google Hangouts ile entegre olarak çalışan herhangi bir tüketici uygulamasının birkaç ay içerisinde devre dışı kalacağı anlamına geliyor.

Google Hangouts'a dayalı olarak çalışan uygulamalar devredışı
Hangouts Enterpreise versiyonu

“Eylül 2016’da Google Horizon etkinliğinde, toplantılar konusuna odaklanan Hangouts için yeni bir deneyim gözlemledik” şeklinde bir ifade bulunuyor FAQ’ta. “Çalışmalarımızı daha ileri götürebilmek için Google+ Hangouts API’yi devre dışı bırakıyor olacağız”. Google’a göre entegrasyona artık ihtiyaç yok. “Hangouts artık kurumsal kullanım durumlarına odaklanmak üzere dönüştürülüyor”.

Aslında bu bir sürpriz değil. Google, Hangouts’a yeni pazar edindirmeye yönelik görüşünü geçen yılın başlarında ana hatlarıyla belirtmişti. Fakat bu durum PingPong Hangouts, Draw with your Face ve Roll20 gibi Hangouts platformuna dayalı olarak çalışan uygulamalar için berbat bir durum. Bununla birlikte bazı uygulamalar, Slack gibi kurumsal iletişim araçları olma doğrultusunda kendilerini yenilerlerse, Hangouts’a erişim sağlamaya devam edebilecekler.

OKU ►  Resident Evil 7 Japonya’da sansüre takıldı (Video)

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox