AMD Ryzen 5’in çıkış tarihi ve detayları sızdı; 11 Nisan’da çıkıyor

Date:

AMD Ryzen 5 serisi işlemciler 4 ve 6 çekirdekli modelleriyle gelecek

Bilgisayar dünyasında herkesin heyecanla beklediği haber olması gerekenden bir gün önce geldi. Çünkü “Guru3D” sitesi AMD’nin yeni seri işlemcisi Ryzen 5’lerin detaylı bilgileri ve çıkış tarihi yanlışlıkla bir gün önce yayınlandı.

Habere göre Ryzen 5 serisi 4 farklı işlemci modeliyle birlikte geliyor. Bu işlemciler şöyle;

Ryzen 5 1600X; 6 çekirdek 12 thread(iş parçacığı)’na sahip. 3,6 Ghz minimum frekans, 4,0 Ghz’e kadar yükseltilebiliyor. XFR aralığı 100 Mhz. Bu işlemcinin fiyatı $249 olacak.

Ryzen 5 1600; 6 çekirdek 12 thread(iş parçacığı)’na sahip. 3,2 Ghz minimum frekans, 3,7 Ghz’e kadar yükseltilebiliyor (turbo frekans). XFR aralığı 50 Mhz. Bu işlemcinin fiyatı $219 olacak.

Ryzen 5 1500X; 4 çekirdek 8 thread(iş parçacığı)’na sahip. 3,5 Ghz minimum frekans, 3,7 Ghz’e kadar yükseltilebiliyor. XFR aralığı 100 Mhz. Bu işlemcinin fiyatı $189 olacak.

Ryzen 5 1400; 4 çekirdek 8 thread(iş parçacığı)’na sahip. 3,2 Ghz minimum frekans, 3,4 Ghz’e kadar yükseltilebiliyor. XFR aralığı 50 Mhz. Bu işlemcinin fiyatı ise $169 olacak.

Yeni işlemcilerin fiyatları AMD’nin iddia ettiği gibi gayet rekabetçi olmuş. Zira fiyatlar Intel’in İ5 modelleri ile İ3 modelleri arasında bir yerde dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Bununla birlikte Ryzen 7 serisindeki performans farkını Ryzen 5’lerde de görürsek Intel’in başı iyice derde girmiş demektir.

%69 daha yüksek performans

Habere göre AMD’nin Ryzen 5 serisi işlemcisi 1600X, Intel’in İ5 7600DK’sından tam %69 daha hızlı ve daha iyi performansa sahip.

Ryzen 5’lerin çıkış tarihi olarak 11 Nisan 2017 işaretlendi. Bu da demek oluyor ki yeni işlemcilerin çıkmasına 1 aydan kısa bir süre var.  Şimdilik geriye bağımsız performans testlerini ve Türkiye’deki satış fiyatlarını beklemek kaldı.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...