AMD, Aralık’ta yeni bir işlemci savaşı başlatacak

Date:

Eğer performans ve fiyatlar beklentileri karşılayacak olursa, Intel’in makul fiyatlı çipleri nihayet biraz olsun rekabet edilebilir bir rakip bulacak.

Uzaktan çalan davulun sesini duyuyor musunuz? İşte o, yaklaşmakta olan CPU savaşının sesi. En sonki darbe bu sabah AMD’nin yüksek performanslı Zen işlemcisi ile ilgili bir gösterimi birkaç hafta içerisinde gösterime sunacağını açıklaması ile geldi. Ürünle ilgili ön gösterim 13 Aralık tarihinde PST saatiyle 01.00’da gerçekleşecek. Daha fazla bilgi için AMD’nin sitesine kaydolabilirsiniz.

AMD, 8 çekirdekli BroadWell-E çipi ile baş edebilen 8 çekirdekli Zen işlemcisinin ön gösterimini sunarak dünyayı şok ettiği günden bu yana, yeni işlemcisi ile ilgili olarak son derece ketum davrandı.  Bu konudaki yeni haberler açıkça gösteriyor ki oyun dünyası AMD için önem taşıyor. Örneğin; Geoff Keighley tanınmış bir video oyun yayıncısı. Firmanın yapmış olduğu çağrının tam metni aşağıda:

Firma,  yaptığı davette “Geoff Keighley tarafından yayınlanan New Horizon adlı programı izleyin. Bu programda 2017’nin başlarında başlatılacak olan yeni ‘Zen’ işlemcimizin ileri seviye tanıtımı yer alacak” açıklamasını yaptı. “Zen’in gelişme süreci içerisinde performe ettiği e-sports & Evil Geniuses Legend isimli oyunları ile ilgili gösterimi kaçırmayın. Bu gösterimde özel davetlilerden ve hediyelerden görüntüler yer alacak. Bu, herkese açık olma özelliği taşıyan, deneme imkanı bulabilecekleri ve Zen’in yeteneklerini gözlemleyebilecekleri ilk gösterim olacak. Eğer oyunlara düşkün biriyseniz, bunu kaçırmak istemeyeceksiniz.”

Yazı devam ediyor

AMD’nin 13 Aralık’ta sunacağı gösterimde sunulacak olan Zen işlemcisinin incelemesine siteye kayıt yapılarak göz atılabilir.

Satır aralarına göz attığımıza şunu görebiliriz ki AMD, söz konusu quad-core (dört çekirdekli) işlemcisinin gösterimini yapabilir. Henüz doğrulanmamış yeni haberler gösteriyor ki AMD, zirve ürünler ailesinin bir üyesi olan Zen tabanlı 4 işlemcisini gelecek yılın başlarında piyasaya sürmek üzere. Zirve noktadaki ürünler, 2 adet sekiz çekirdekli ‘Eşzamanlı Çoklu-İşletimli’, bir  adet altı çekirdekli SR5, ve bir adet dört çekirdekli SR3 çiplerini içeriyor olabilir.

Intel-AMD Kıyaslaması

Eğer söylentiler doğru ise, asıl bomba etkisi yapacak olan şey, oldukça makul fiyatlandırma olasılığı. Zirvede yer alan 8 çekirdekli işlemci 500 dolara, zirvede ikinci yere sahip olan, daha yavaş çalışan sekiz çekirdekli çip ise 350 dolara satışa sunulacak. Daha da yıkıcı olan şey şu ki, 6 çekirdekli işlemciye sahip SR5 250 dolara, ve 4 çekirdekli SR3 işlemci 150 dolara satılacak. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; Intel’in dört çekirdekli Core i7-6700K seri çipli işlemcisi 320 dolar civarında. En düşük fiyatlı altı çekirdekli işlemcisi ise 380 dolar civarında.

Bu neden önemli? : AMD yaklaşık son on yıldır verimlilik açısından Intel ile rekabet edemedi. 10 çekirdekli Core i7-6950X çipli işlemci, mayıs ayında 1723 dolar gibi yüksek bir rakama satışa sunuldu. Eğer zirve ürünler, AMD’nin beklediği performansı sağlarsa, ve bahsolunan fiyatlara satılırlarsa, 2017 yılı, daha önce tanık olmadığımız işlemci savaşını beraberinde getirecek demektir.

İşlemci savaşları ile ilgili olarak en iyi işlemcilerin, ekran kartlarının, pc oyunlarının ve daha fazla şeyin bahsedildiği 2016 yılına ait ürünlerle ilgili hazırlamış olduğumuz PCWorld’ün ‘Full Nerd Podcast’ adlı yayınının 12. Bölümünü aşağıda izleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...