Amerikan polisi Google’a baskı yapıyor

Varsayıma dayalı teşhis

Google, Edina/Minn çevresindeki bölgede finansal dolandırıcılık kurbanı olan şahsın adını araştırmak için kendi arama motorunu kullanan kişilerin iletişim bilgilerini polise vermesi için baskıya maruz kalabilir.

Gazeteci Tony Webster’ın ortaya çıkardığı bir arama izni başvurusu, kurbanın adını Google’da araştıran herkesin bilgisini vermesi talebinde bulunan emniyet yetkililerinin girişimini ortaya çıkardı. Buna göre e-posta adresleri, ödeme bilgileri, MAC adresleri, Sosyal Güvenlik numaraları, doğum tarihleri ve IP adresleri polis tarafından talep edilebilir.

Eğer Google iş birliği yaparsa, bu talep, mahremiyet savunucuları için çileden çıkarıcı olabilir. Webster, polisin, internet ve iletişim sağlayıcılarını zorlamak suretiyle belirli parametrelere uyan herkesi bildirmelerini sağlamak üzere idari mahkeme kararlarını ve arama izinlerini kullanmasının araştırmaya yönelik prosedürleri tersine çevireceğini yazdı.

Olay, Minnesota bankasının bir müşterisinden aldığı 28.500$ değerindeki elektronik havale başvurusunun alınması ile başlıyor. Banka müşterisinin bilgileri yasal görünmekle birlikte, şüpheli pasaportunun bir kopyasını fax ile gönderdiklerinde dolandırıcı oldukları anlaşıldı.

OKU ►  ESEA'nın 1.5 milyon kullanıcı profili sızdırıldı

Webster “Edina polis departmanı dolandırıcıların, kurbanın adını Google Görseller’de ararken, faxladıkları sahte pasaport üzerindeki resmi bulduklarını tahmin ediyor. Fakat araştırmacılar bu resmi Yahoo ya da Bing üzerinde bulamamışlar. Dolayısı ile şüphelinin sahte pasaportu yaparken kurbanın adını bulmak için Google’da arama yaptığını ön görüyorlar” şeklinde bir açıklama yaptı.

OKU ►  Artık Instagram’da işaretlediğiniz resimleri özel koleksiyonlara dönüştürebileceksiniz

Bu teori Edina polisinin arama izni başvurusunda bulunmasına sebep oldu. Buna göre mahkeme emri beş haftalık bir zaman zarfında kurbanın isminin varyasyonlarını Google’da aramış olan herkesin isimlerini, hesap bilgilerini, IP adreslerini, e-posta adreslerini araştırma yetkisini kapsıyor.

Fakat arama izinleri destekleyici mahiyette sebepler gerektirirler, sadece teorik şüpheler kafi gelmez. Tehlike şu ki Google’da kurbanın ismini aramış olan masum insanlar online polis kuşatmasına takılabilirler.

Bildirildiği kadarıyla Google bu talebe karşı çıkıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox