Android tabletlerde ebeveyn denetimi

Date:

Android tabletlerde ebeveyn denetimi nasıl yapılır?

Yeni bir Asus ZenPad Z8 veya Google Pixel C gibi Android tabletleri çocuğunuza saatlerce eğlence imkanı sağlayabilir. Ancak bu dijital bebek bakıcıları çocuğunuzu risk altına da sokabilir. Neyse ki, Android size daha çok yardımcı olabilmek adına birkaç özellik duyurdu.

Sınırlı kullanıcı oluştur

Android, kısıtlı kullanıcılar da dahil olmak üzere tabletiniz için birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmanızı sağlar. Sınırlı bir kullanıcı profili, bir kullanıcı (başka bir deyimle ebeveyn) tarafından kontrol edilir ve yönetilir. Bu, kendiniz için bir kullanıcı hesabı ayarlayabileceğiniz ve çocuğunuz için ayrı, sınırlı bir kullanıcı profili ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Çocuklarınızın hangi uygulamalara erişebileceğini ve hangi içeriği görüntüleyebileceklerini seçebilirsiniz. Bunu yalnızca Android tabletlerde yapabilirsiniz, maalesef telefonlarda değil.

Kurulumu oldukça basittir:

Ayarlar uygulamasını açın
Kullanıcılar sekmesine dokunun
Kullanıcı ekle’yi seçin
Kısıtlı kullanıcı’yı seçin
Geriye kalan tek şey, uygulamalar ve içerik derecelendirmeleri listesidir.

Uygulamaları ve içeriği sınırla

Çocuğunuz için olan uygulamaları ve içeriği sınırlamak için, çocuğunuzun kullanıcı adının yanındaki dişli çark simgesine dokunun. Bu sizi bir ana uygulamalar, ayarlar ve içerik listesine götürür. Listenin sağ tarafında açma / kapama düğmeleri bulunur. Çocuğunuza belirli bir uygulamaya erişim izni vermek istiyorsanız, düğmeyi kaydırın.

Bu listenin genel uygulamalar ve özellikler kısmı için olduğunu unutmayın. Bazı uygulamalarda daha ayrıntılı bir listeye ulaşabilir ve farklı sınırlamalar yapabilirsiniz.

Kısıtlamalar listesi uzun olsa da, tabletinizi çocuğunuza vermeden önce mutlaka üzerinde durulması gereken birkaç şey var.

Konum erişimi: Konum erişimini devre dışı bırakmak, uygulamanın çocuğunuzun konum bilgilerini kullanmasını engeller.

Kamera: Çocuğunuzun tableti resim ve videolarla doldurmasını önlemek için fotoğraf makinesine erişimi kısıtlayın. Bu da, uygulamaların fotoğraf makinesine erişmesini engeller – çocuğunuzun gizliliğini koruma.

Chrome: Bu tamamen veya kısmen bir seçim. Çocuklarınızın Chrome’u internette sörf yapmak için kullanmasını ister misiniz? Güvenli Arama filtreleri gibi daha ayrıntılı kontroller ayarlamak için Chrome uygulamasına gidin.

Sürücü, takvim ve e-posta hesapları: Çocuklarınızın bu hizmetlere erişimini kapatarak kendinizi koruyun. Çocuğunuzun önemli iş e-postalarını silmesinden endişe etmeyeceksiniz.

Facebook, Spotify, Tidal ve YouTube: Çocuklarınızın sosyal medya veya akışlı hizmetler kullanıp kullanamayacağına karar vermişsinizdir. Bu denetimler, tabletteki bu hizmetlere erişmesini engeller.

Oyunlar ve Google Play Oyunlar: Oyunlar, çocuklar için en önemli eğlence araçlarından biridir. Bu kısım ise, oyun oynarken sahip olduğunuz sosyal erişimi sınırlandırmanıza olanak tanır.

Filmleri ve TV Oynatma: Çocuğunuzun ne izlediğini kısıtlamak için, filmlerin ve şovların derecelendirmelerini kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı ayarlar için, Google Play Store uygulamasına girin.

Google Play Store ayarları

İster oyun, ister akış içeriği olsun, uygulamalar, bu tabletleri sınırlayan şeyler. Google Play Store uygulamasına girdiğinizden ve orada Ebeveyn Denetimleri’ni kontrol ettiğinizden emin olun.

Play Store’un içinden menüyü açın
“Ayarlar”ı seçin
Ardından, aşağı kaydırın ve “Ebeveyn Denetimleri”ni seçin
Bunu etkinleştirdikten sonra, uygulamalara, oyunlara, filmlere, TV’ye, kitaplara ve müzikler için içerik derecelendirmelerini ayarlayın. Bu, çocuğunuzun Moana gibi filmleri izleyebilmesini ve Hush gibi korku filmleri izlememesini sağlayacaktır.

Android telefonlarda sınırlı kullanıcılar

Şu anda, sınırlı kullanıcılar yalnızca tabletlerde oluşturulabilir. Ancak üçüncü şahıslar tarafından erişilebilen birçok ebeveyn kontrol uygulaması var. Tavsiyem, telefon üreticinizin web sitesini kontrol etmek olacaktır. Örneğin, HTC ve Samsung, akıllı telefonlar için indirebileceğiniz bir Kids Mode uygulaması sunuyor.

Çocuklarınızla konuşurken,

Çocuğunuzun Android tabletinde sınırlı bir kullanıcı oluşturmak oldukça basittir. Bu kısıtlamalar çocuklarınızı korumak için var. Ancak yazılım kısıtlamalarının ötesinde, çevrimiçi güvenlik hakkında çocuklarınızla konuşmak da önemlidir. Ne söyleyeceğinizden emin değilseniz, Google size bu konuyla ilgili hızlı ve kullanışlı bir rehber de hazırlamış durumda.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...