Google akıllı saatler için yeni yazılımını yayımlıyor

Date:

Google Android Wear 2.0 hakkında bilmeniz gerekenler

Bu yazımızda Google’ın yeni Android Wear 2.0 güncellemesi ile ilgili bazı sorulara cevaplar verdik. Yeni yazılımla ilgili detayları gün ışığına çıkarmaya çalıştık.

Android Wear 2.0 nedir ?

Android Wear, Google’ın, Apple Watch’ta sunulan giyilebilir işletim sistemi olan watchOS’e cevabı olma özelliği taşır. Android Wear, Android işletim sisteminin giyilebilir-ölçekteki versiyonunu bir dizi akıllısaatlerde, fitness izleme cihazlarında ve diğer cihazlarda çalıştırmanızı sağlar. İşletim sistemi ile saat ekranı üzerinden kontrol olanağı söz konusu olur. Aynı zamanda akıllı telefonunuzla da eşleştirebileceğiniz saatiniz, telefonla kendi aralarında iletişim kurar ve bildirimler gönderir. Arama yapanları size söyler, veri paylaşımında bulunur.

Android Wear 2.0’ı çalıştıran cihazlar nelerdir?

Google, güncellenmiş akıllı-saat işletim sisteminin piyasaya çıkışını etkin kılmak üzere, LG ile çalışma yaparak, iki yeni saatle çıkış yaptı. Bunlar LG Watch Style ve LG Watch Sport. 10 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak olan saatler, Google Store üzerinden satın alınabilecekler. Style aynı zamanda Best Buy’da satışa sunulurken, Sport modeli AT&T ve Verizon üzerinden satışa sunulacak

Google, bu iki saatten biri olan LG Watch Sport’un fiyatının, diğer modele oranla daha güçlü olması nedeniyle 349$ olduğunu belirtti. Bu modeli diğerinden üstün kılan, kalp atışı monitörünü barındırıyor ve mobil ödemeler için NFC desteğini sunuyor olması. Aynı zamanda, akıllı telefonunuz yakınınızda değilken, saatiniz üzerinden arama yapabilmenizi sağlayan dahili LTE sistemi de mevcut. Sport saatin bataryası 430mAh gücünde.

249$ dolar olan Watch Style, kalp atış monitörü, NFC desteği ve dahili LTE olmadan daha ucuz bir fiyata satışa sunuluyor. 1.38 inch ekrana sahip olan Sport versiyonuna oranla Style ekranı 1.2 inch büyüklükte ve batarya gücü 240 mAh. Her iki saat de 4GB dahili hafızaya sahip.

LG’nin saatleri bir süreliğine sahnede kalacaklar fakat yegane Android Wear 2.0 cihazları olmayacaklar. LG Watch Sport’un satışını yapacak olan Verizon da gelecek ay Wear24 adlı kendi üretimi olan saati 299$’a satışa sunmayı planlıyor.

Mevcut saatler ne olacak ?

Google, desteklenen saatlerin gelecek haftalarda Android Wear 2.0 yazılımını edinebileceklerini söyledi. Android Wear 2.0 güncellemesini alacak olan saatler şu şekilde listeleniyor ;

Asus ZenWatch 2 ve ZenWatch 3

Casio Smart Outdoor Watch ve Pro Trek Smart

Fossil Q Founder

Fossil Q Marshal

Fossil Q Wander

Huawei Watch

LG Watch R

LG Watch Urbane ve 2nd Edition LTE

Michael Kors Access Smartwatches

Moto 360 2nd Gen

Moto 360 bayan saatleri

Moto 360 Sport

New Balance RunIQ

Nixon Mission

Polar M600

TAG Heuer Connected

Android Wear 2.0’la gelen yenilikler neler ?

Mevcut özelliklerin güçlendirilmesinin yanında bir çok yeni fonksiyonun eklendiği yeni smartwatch OS’te sayısız yenilikler söz konusu.

Google, 2016 I/O konferansında Android Wear 2.0’ın gösterimini yapmıştı

Belki de en çok kayda değer olan eklenti, halen Pixel Smartphone ve Google Home Speaker gibi ürünlerde yer alan ve kişisel asistan olma özelliği gösteren Google Assistant’ın yazılımdaki özelliklere eklenişi. Bu eklentiyle, sözlü komut vererek Google Assistant’tan taleplerde bulunabilecek ve akıllı saatinizin bu doğrultuda tepki vermesini sağlayabileceksiniz. Diğer becerilerinin yanı sıra verilebilecek komutlar arasında hatırlatıcıların ayarlanması, rezervasyonların yapılması ve taleplerin iletilmesi gibi komutlar olacak. Asistan’ı devreye sokmak için Android Wear 2.0 saatinin açma/kapama düğmesine basılı tutmanız ya da ‘OK Google’ demeniz yeterli olacak.

Bağımsız uygulamalar da çalıştırılabilecek

Android Wear 2.0 aynı zamanda bağımsız uygulamaların saatinizde çalışmasına da imkan verecek. Böylece Google uygulamalarını ve diğer kurumlar tarafından üretilen yazılımları çalıştırmak için akıllı telefonunuzu saatinizle ilişkilendirmeniz gerekmeyecek (En azından bağımsız versiyon olarak çalışma yetisine sahip uygulamalar için geçerli). Bunun dışındaki uygulamalar için tabii saatinizle telefonunuzun bağlantısını kurmanız gerekecek. Android Wear 2.0 kendi Play Store uygulamasını saate ekleyerek, play store’daki uygulamaları telefonunuzdaki uygulama üzerinden yükleyerek saatinize atma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor ve store’daki uygulamaları doğrudan saatinize indirme imkanını sağlıyor.

Google, bildirimler üzerinde değişiklikler sağlayarak bildirimlerin daha küçük boyutlara indirgenmelerini sağladı. Böylece, saatiniz üzerinde başka şeyler yaparken, bildirimleri kontrol etmeniz daha kolay olacak. Facebook Messenger, WhatsApp, Google Messenger ve diğer uygulamalar,  gelen bir bildirime sözlü ya da yazılı olarak tepki vermenizi sağlamak için bildirimi genişletip üzerine tıklamanıza imkan verecek. Aynı zamanda bir emoji çizerek bildirime yanıt verme imkanınız da olacak. Aldığınız mesajın içeriğine bağlı olarak otomatik olarak verebileceğiniz yanıtları içeren bir ‘Akıllı Cevap’ özelliği de yazılım da mevcut. Google aynı zamanda Android Wear 2.0 ile gelen bildirimlerin yeni tasarımının, batarya tüketimini de azaltacağını belirtti.

Android Wear 2.0 yazılımı aynı zamanda Google Fit entegrasyonunu da beraberinde getirerek sağlık ve spor aktivitelerinizin izlenmesi noktasında daha iyi bir iş çıkarılmasını sağlamış oluyor. Daha ayrıntılı olarak belirtmek gerekirse; daha önce yüklenmiş olan uygulama antrenmanlar esnasında atılan adım ve katedilen mesafeyi, ve aynı zamanda yakılan kaloriyi kayıt altına alacak. Aynı zamanda destekleniyor olması halinde kalp atışı hızınız da izlenecek (Örneğin LG Watch Sport modeli saatlerde olduğu gibi). Telefona bağlı Android Wear 2.0 cihazlar müzik çalabilecek ve antrenman esnasında arama yapmanıza imkan sağlayacaklar.

Google aynı zamanda randevularınıza, borsa bilgilerine, fitness verilerinize ve diğer özelliklere hızlı erişiminizi sağlayacak düzenlemeler yapabilmenize olanak tanıyan ‘saat yüzleri’ ile donatmış. Bir Android Wear 2.0 ‘saat yüzü’nü özelleştirirseniz, herhangi bir uygulamadan veri ekleyebileceksiniz.

Ve daha önce de belirtildiği üzere Google Pay desteği de Android Wear 2.0 cihazlara geliyor (tabii dahili NFC desteği saatinizde mevcutsa).

Bütün bunlar yalnızca Android cihazlarda mı çalışacak ?

Eğer işletim sisteminin geliştirici sürümleri bu yönde destek sağlayacak olurlarsa, Android Wear 2.0 iPhone’larla da uyumlu olacak olmalılar. Eğer iPhone sahibiyseniz, Wear 2.0 yazılımına sahip saatiniz üzerinden telefonunuza bağımsız uygulamalar kurabiliyor, bildirimleri alabiliyor ve telefonunuzdaki web sayfalarını açabiliyor olmalısınız.

Bağımsız uygulamaların durumu nedir ?

Android Wear 2.0 yeni bir Play Store’u beraberinde getirdiği için Google, Android Wear uygulamaları oluşturan geliştirimcilerle ürünlerini yeni cihazın özellikleriyle uyum sağlayacak şekilde tasarımlamalarını sağlama doğrultusunda görüşmeler yapmış olmalı. Android Wear 2.0’ın uzun süren geliştirme aşaması esnasında Google geliştirimcilere uygulamalarını yeni özelliklerle uyum sağlayacak şekilde yapmalarını özellikle belirtmişti. Bu doğrultuda hareket etmeyenlerin uygulamaları cihaz üzerindeki Play Store’da bulunan arama fonksiyonu üzerinden silinecek.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...