Google, WebVR’ı Chrome’a taşıyor

Date:

WebVR, VR kulaklığa gereksinimi kaldırıyor

Sanal Gerçekliğin telefonda kullanımı oldukça bilinçli olarak verilmiş bir karar. Telefonu bir kulaklığa taktıktan sonra dahili menüler ve ana ekran arasında gezinip, uygulamaları ve olayları kulaklık içerisinden çalıştırabiliyoruz. Şimdi ise Google, WebVR’ı Chrome’a taşıyarak VR içeriğini kendiliğinden keşfetmemizi daha da kolaylaştırıyor.

Daha önce Chrome’da mobil tarayıcılar için WebVR desteği yoktu. Yani, tarayıcı, telefonun konumu ve çevrimi ya da veri kumandası ile ilgili hiçbir bilgi alamıyordu. Chrome, bu veriyi kullanarak oldukça zengin deneyimler sunabilecek. Böylece kullanıcılar belirli bir sayfaya gidebilecek, WebVR içerikli bir olaya tıklayarak parmakları (ya da masaüstü bilgisayarlarda Mouse) ile gezinebilecek ya da telefonlarını Daydream View uygulamasına daldırarak yaşanacak daha sürükleyici anlara kucak açabilecekler.

Google, Aralık ayında Chrome’un bir beta sürümü için WebVR API desteğini devreye sokmuştu. Fakat şimdi bu güncelleme daha da genişletiliyor.

WebVR firmaları ve içerik yapımcılarının deneyimlerini yerel bir VR uygulaması içinde konumlandırmak zorunda kalmadan, VR deneyimleri yapımı dünyasına dalmalarına imkan sağlanıyor. Chrome’a gelen bu güncelleme, web sitelerinin, kullanıcılarının görüntüleyebilecekleri 360 dereceli görüntüleri sunma imkanını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda Daydream kulaklık ve kumandası kullanılarak bu deneyimlerin tam anlamıyla sağlanmasını mümkün kılıyor.

Google’ın blog gönderisinde firma, ilk katılımcıların bazılarına vurgu yapmış (SketchFab, Matterport, PlayCanvas).

Bu paket şu an için Google Daydream kulaklıklarına sahip olanlarla ve aynı zamanda telefonlarında ya da masaüstü bilgisayarlarında kulaklık olmadan VR içeriğini izleyen kişilerle kısıtlı. Google kendi Cardboard platformunu da içeren diğer kulaklıklar için de yakında destek sunmayı planladıklarını belirtti. Bu özelliğin yalnızca Daydream ile çalıştığını göz önünde bulundurursak, belli ki iPhone kullanıcıları bu etkinliğe dahil olmayacaklar. Fakat, Google tam kapasiteli Cardboard desteğini sunmaya başladıktan sonra iOS’ de bu mevzudan faydalanabilir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...