Oyun İran Devrimi’ne dair fotoğraflar ve hikayelerle dolu

Oyun İran Devrimi’ne dair fotoğraflar ve hikayelerle dolu

1979 Revolution: Black Friday, kendini İran Şahını deviren devrimin içinde bulan gazeteci Reza’nın başından geçenleri sahneleyen macera türünde oldukça sağlam bir oyun. Ve bu oyun şimdi nihayet Andorid’te.

Bu yılın başlarında PC, Mac ve iOS platformları için piyasaya sürülen oyun bugün Android için de Google Play mağazasında yerini aldı.

1979 Revolution: Black Friday, tamamen oyuncuların hikaye süresince yapacakları seçimler üzerinden ilerleyen bir yapım ve zaman zaman açıkçası bir oyundan daha çok belgeseli andırıyor.

Oyun, iNK Stories’in fikir babası ve kurucusu olan Navid Khonsari tarafından toplanmış ve derlenmiş olan İran Devrimi’ne dair fotoğraflar ve hikayelerle dolu. Khonsari 11 yaşına kadar İran’da yaşamış ve kendisine ait öznel videolar ve fotoğraflar oyun içerisine özenle serpiştirilmiş.

Röportajında, Grand Theft Auto serisinin eski bir geliştiricisi olarak oyunların toplumların üzerinde bırakabileceği etkinin fazlasıyla farkında olduğunu söylüyor. “Ben oyunlar dünya barışını sağlayacak demiyorum, çünkü en nihayetinde buna ulaşılabilmesi için yerine getirilmesi ve ilgilenilmesi gereken çok daha fazla kompleks şeyler var. Fakat yine de oyunların, bütün bir ulusu veya bir grup insan topluluğunu genelleyen, ülkelerin, bölgelerin, siyasetin, çatışmaların betimlendiği 5 dakikalık haber yayınlarından daha fazlasını yapabileceğini, bu tek boyutluluğu, indirgemeciliği aşarak bir tartışma açabileceğini, yeni fikirlere sebebiyet verebileceğini düşünüyorum” diyen Khonsari ile Birleşmiş Milletler’in de aynı fikirde olduğu görülüyor. UNESCO, video oyunlarının çatışmaların barışçıl yollarla çözümü ve barış eğitimi hususundaki rolünden bahsettiği raporunda 1979 Revolution’a da değiniyor.

OKU ►  ‘WannaCry’ evrimleşerek devrim yapmaya hazırlanıyor

UNESCO raporunda, 1979 Revolution: Black Friday’in, dijital bir oyunun, şahısların tarihsel ve kültürel bir çatışma bölgesinde karşılaşabilecekleri kompleks ve muğlak ahlaki çelişkileri nasıl vurgulayabileceğinin belirgin, güçlü bir örneği olduğunu belirtiyor.

İran karşıtı bir oyun olduğunu gerekçe göstererek, İran otoriteleri, oyunu ülkede yasaklamış durumdalar. Söz konusu yasağa karşı bir cevap olarak da iNK Stories oyunu Farsçaya çevirdi. Oyun şimdi İngilizce, İspanyolca, Rusça, Fransızca, Almanca, Türkçe ve Farsça olmak üzere yedi dilde yayınlanmış vaziyette ve tüm bu diller Android versiyonunda mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here