Anti-drone silahı, hedefi 1.2 mil öteden indiriyor

Drone silahı robotik uçakları makul bir mesafeden bozuyor.

Kararsızca gezinen ya da tehlike arz eden iha (drone)’ları düşürmek için bir çok sistem geliştirildi fakat bu cihazları kullanabilmek için bir şeye ihtiyacınız var: iha’ya oldukça yakın bir mesafede olmalısınız. Tabii bu da iha’nın patlayıcı taşıyor olması durumunda oldukça korkutucu sonuçlara sebebiyet verebilir.

DroneShield (DRone Kalkanı) bu konuda yardımcı olabileceğini düşünüyor. Firma, 1.2 mil mesafeye kadar uzaklıkta bulunan uçan cisimlerin sinyallerini (GPS ve GLONASS konumlandırma sistemleri dahil olmak üzere) devre dışı bırakan bir jammer (sinyal karıştırıcı) olan DroneGun adlı silahı tanıtıma koydu.

Yazı Devam Ediyor

Diğer rakiplerinin çoğunun yaptığı gibi hedef drone’u düşürmek yerine aracı yere inmeye ya da geldiği noktaya dönmeye zorluyor. Anti-drone sadece tehlikeleri makul bir seviyede uzaklaştırmayı değil, fakat aynı zamanda teorik olarak bu araçların sürücülerinin yerlerini de konumlandırabilmeyi/tespit edebilmeyi başarabiliyor.

OKU ►  Google ‘App Maker’ı kullanıma sunuyor

Kullanım Özellikleri

13 pound ağırlığında olması nedeni ile çok da hafif bir makine değil ama yine de bir kişi tarafından taşınabilecek derecede ağırlığa sahip. Aynı zamanda silahı kullanmak için teknik bir eğitime de gerek duymuyorsunuz. Bu yönüyle de güvenlik personelinin oldukça kolay bir şekilde kullanabileceği bir cihaz.

OKU ►  Yüksek irtifalarda uçan İHA'lar için kullanışlı bir radar sistemi

DroneGun’ın kullanımını görüp göremeyeceğiniz ise bir diğer mesele. Bu yazıyı yazdığımızda silah, FCC tarafından sertifikalandırılmamıştı. Dolayısı ile eğer hükümet görevlisi değilseniz, yasal olarak silahı kullanma şansınız yok (Amerika sınırları dahilinde).

Fakat eğer kullanımı onaylanacak olursa, bu silahın, drone’ların havaalanlarında iken aşağı indirilmeleri için, ya da askerlerin drone bombalarına karşı korunmaları için kullanılabileceğini öngörebiliriz. Herhangi bir şekilde drone’lara yaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda bu silahın oldukça kullanışlı olacağı besbelli.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox