Apple 15 inch 32 Gb RAM MacBook Pro çıkaracak

Apple, piyasaya en yüksek RAM’li Macbook Pro’yu sunuyor

15 inch ekran 32 GB RAM MacBook Pro 2017 sonlarına doğru piyasaya sürülebilir.

Ünlü KGI analisti ve Apple’a yakın bir kişi olan Ming-Chi Kuo, yatırımcılara gönderilen bir notta Apple’ın bu yılın dördüncü çeyreğinde 15 inch MacBook Pro’yu, 32 GB’lık RAM kapasitesiyle piyasaya süreceğini tahmin ettiğini belirtti.

Piyasadaki en yüksek RAM’li Macbook Pro sürümü 16 GB RAM olmakla birlikte bugüne kadar 32 GB’lık RAM’ e sahip bir model yapılmamıştı. Fakat Kuo  güncel hafıza sistem tasarımlarının sebep olduğu kısıtlamalar nedeniyle Apple’ın Pro modellerindeki RAM kapasitesini artırmak zorunda kalacağına inanıyor.

32 GB RAM MacBook Pro

Kuo daha önce Apple’ın bu yıl 32 GB RAM MacBook Pro versiyonunu piyasaya süreceğini ve bu hareketin daha çok çekirdek kullanıcıyı dizüstü kullanımına çekeceğini iddia etmişti.

Intel bu ay başlarında son işlemcileri olan Kaby Lake’leri tanıtmıştı. Kuo, Intel’in Kaby Lake mimarisini MacBook modellerine entegre etme konusunun 2017 dizüstü serisi için birincil odak konusu olacağını tahmin ediyor.

OKU ►  Apple, İran’nın App Store’undan uygulamalarını kaldırıyor
OKU ►  iPhone'unuz olmadan Apple Watch 2'de neler yapabilirsiniz?

Kuo gelecek 12 inch MacBook güncellemesinin Kaby Lake ile güçlendirilecek ilk bilgisayarlar arasında olacağına inanıyor. Yeni 12 inch MacBook, hali hazırda piyasada bulunan 12 inch’lik MacBook’ların maksimum opsiyonu olan 8 GB’lık RAM’in iki katı olan 16 GB’lık seçenekle gelecek.

Kaby Lake’in MacBook’lara entegrasyonu güncellenmiş 13 inch ve 15 inch MacBook Pro versiyonlarında da devam edecek. Bu modellerin bu yılın üçüncü çeyrekte piyasaya sunulacağı bekleniyor.

Apple neden MacBook Pro modelinde RAM kapasitesini 16 GB ile sınırlandırdı?

Apple 2016 MacBook Pro’yu Dokunma Çubuğu (Touch Bar) modelleriyle birlikte piyasaya sürdüğünde dizüstüler için azami 16 GB RAM seçeneğini sunduğu için eleştiri almıştı. Çünkü mevcut RAM, vaktiyle MacBook Pro’yu, işlerinde kullanmak üzere seçtiklerini ilan eden video ve görüntüleme profesyonelleri için  çok düşük görülüyor.

Apple’ın global pazarlama müdürü VP Phil Schiller Apple’ın bu hareketini savunarak, eğer RAM kapasitesi 32 GB’a kadar sunulmuş olsaydı MacBook Pro’nun anakartı için daha farklı model tasarımına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Schiller 2016 MacBook Pro’nun 32 GB RAM’i destekleyebilmesi için DDR hafıza kullanmak gerekeceğini ve bunun da düşük-güç tanımlaması olmadığını belirtti. Dizüstü bilgisayarın bataryasının kullanacağı alanı daraltacak olan farklı bir anakart tasarımı ihtiyacına ek olarak MacBook Pro’nun batarya ömrünün de düşeceğini ekledi.

OKU ►  iPhone'unuz olmadan Apple Watch 2'de neler yapabilirsiniz?
OKU ►  Nokia, 13 Haziran’da özel bir etkinlik düzenleyeceğini duyurdu

2016 MacBook Pro için Consumer Reports onayı

32 GB RAM seçeneğinden mahrum olmanın haricinde 2016 MacBook Pro, Consumer Reports (Tüketici Raporları adlı yayın)’dan bir uygunluk talebinde bulunmayan ilk MacBook Pro olması hususunda da eleştiriye tabi tutuldu.

Bununla birlikte Apple, yayınevinden yapılmayan onamanın sebepleri ile ilgili tatmin edici açıklamalar yaptı. Consumer Reports, 2016 MacBook Pro için test tekrarı yaptıktan sonra nihayet Apple’ın talebi üzerine onay aldı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox