Sektörün önemli isimleri Apple’ın ekibi içerisinde
Singapur’daki Apple mağazası, Orchard Road’a farklı bir bakış açısı getiriyor

Sektörün önemli isimleri Apple’ın ekibi içerisinde

Bloomberg’in yeni haberine göre Apple “artırılmış gerçeklik” konusunda çalışacak bir ekip kurmanın peşinde. iPhone platformu için geliştirileceği iddia edilen teknolojinin daha sonra gözlüklere de eklenebileceği haberde yer aldı.

Böyle bir gözlüğün henüz ortada esamesi bile okunmazken Apple’in kapalı kapılar arkasında neler ile uğraştığını görmek gerçekten ilginç. Önce ekipteki isimlerden bahsedelim.

Habere göre Mike Rockwell ekibin başındaki isim. Daha önce Dolby teknolojileri ve cihazları üzerinde çalışmıştı. Geçtiğimiz yıl tecrübeli mühendislerden oluşan artırılmış gerçeklik geliştirici bir ekip kurmuştu.

Bloomberg’in haberine göre bu ekipte bulunan isimler;

Cody White, eski Amazon baş mühendisi, Amazon’un CryEngine oyun motoru üzerinde çalışmıştı.

Duncan McRoberts, Meta’nın eski yazılım geliştirme direktörü.

Yuru Petrov, eski Oculus geliştiricisi.

Avi Bar-Zeev, eski Amazon ve Microsoft mühendisi, diğer birçok projeyle birlikte HoloLens üzerinde çalışmıştı.

Ve daha önce Hollywood filmleri özel efektleri üzerine çalışmış birçok mühendisde ekibin içerisinde. Öyle görünüyor ki Apple’ın bazı yazılım ve donanım mühendisleri de bu proje için ekibe dahil olmuş.

OKU ►  Seagate’ten PS4’e 2TB yeni depolama alanı PS4 Game Drive

Apple’ın tam olarak ne üzerine çalışacağı haberde yer almıyor. Ama firma muhtemelen ilk etapta kamera uygulaması üzerine eklenebilecek özellikler üzerine çalışacak. Bu da aynı Snapchat’te olduğu gibi selfie filtreleri ve gerçek zamanlı obje ekleme gibi özelliklerin iOS işletim sisteminin içerisine gömülü olarak geleceği anlamına geliyor olabilir. Tabi ki bu tam anlamıyla “artırılmış gerçeklik” olmasa bile Apple belki Portre Modu’na da bir ekleme yaparak fotoğrafların odağını sonradan değiştirebileceğiniz bir özellikte ekleyebilir. Ama şimdilik bildiğimiz bu kadar.

Eğer Apple artırılmış gerçeklik alanında ciddiyse bundan çok daha fazlasını bekleyebiliriz. Bloomberg haberinde etrafınızdaki gerçekliği sanal bilgi ile değiştirebilen artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerine çalışılıyor olabilir.

Her ne kadar elimizde belli doneler olsa bile firmadan resmi bir açıklama gelmediği sürece böyle bilgilere biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Umarız iOS 11 bize artırılmış gerçeklik konusunda ipucu olabilecek özellikler verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here