Apple, İran’nın App Store’undan uygulamalarını kaldırıyor

İddiaya göre sanal mağazada ki birçok uygulamaya ulaşılamıyor

Yayınlanan raporlara göre teknoloji devi Apple, İran çıkışlı geliştiricilere ait uygulamaları sanal mağazası üzerinden kaldırmaya başladı.

2016’nın Eylül ayına kadar İran’da Apple App Store’a ulaşmak mümkün değildi. Apple eylül ayından itibaren sanal mağazasını İranlıların kullanımına açmıştı. İlk çıktığında bazı limitleri olan App Store’un bu limitleri zamanla kaldırılmaya başlanmıştı.

Haber sitesi Techrasa’nın yayınladığı rapora göre Apple bazı uygulamaları sanal mağazasından kaldırmaya başladı. İran’da milyonlarca kullanıcısı bulunan online alışveriş uygulaması Digikala’ya son birkaç gündür resmi App Store üzerinden ulaşılamıyor. Hali hazırda İran’da resmi bir versiyonu bulunmayan App Store’a karşı İranlı uygulama geliştiriciler farklı ülkeler üzerinden kayıt yaparak çözüm üretiyor.

Digikala uygulaması alışveriş için Shaparak ödeme sistemini kullanıyor. Bu sistemin uluslararası sistemlerde kullanılamıyor olması sebebiyle teoride Apple’ın ödeme sistemine problem çıkarmaması gerekiyor.

Ayrıca birçok İran bankasının da akıllı telefonlar için uygulaması bulunuyor. Ama bunların birçoğu üçüncü parti mağazalar üzerinde yüklenebiliyor.

OKU ►  Apple, yapay zeka girişimi ile Amazon, Facebook, Google, IBM ve Microsoft'a katılıyor

İranlılar için “aygıt-çılgını” ifadesini kullanmak yanlış olmaz zira ülkede 40 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Bunların aşağı yukarı 6 milyon adedi iPhone. 82 milyonluk nüfusuyla İran halkının yaş ortalaması 30 yaşın altında. Bu durumda ülkeye her ay 100.000 adet iPhone’un kaçak yollarla sokulduğu belirtiliyor. Bu sebeple de ülkede büyük bir sanal mağaza ihtiyacı doğuruyor. Başka bir değişle İran’a uygulanan ambargo olmasaydı Apple kendisine getirisi hayli yüksek bir pazar oluşturabilirdi.

OKU ►  ARM’in yeni mobil işlemcileri 'mobil yapay zeka' için geliştirilmiş

Apple’dan İranlılara mesaj

Fakat ABD Hazine Bakanlığı şu anda ambargo sebebiyle bu pazarı blokluyor. Techrasa sitesinin verdiği bilgiye göre Apple İranlı uygulama geliştirecilerine şu şekilde bir mesaj yolladı;

“Maalesef İran’da şuanda resmi bir App Store bulunmuyor. Bunun sebebi ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo yasası. Buna göre İran ABD’nin düzenlediği yaptırım yasasına göre App Store üzerinden alışveriş yapmayı sağlayamayabilir. İşte bu sebeplerden ötürü şu anda sizin yaptığınız başvuruyu kabul edemiyoruz. Sizin bu uluslararası yasalar değiştiğinde tekrar başvurmanı diliyoruz.”

OKU ►  Apple'ın 2017 planları

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox