iPhone 8’in parmak izi okuyucusu Apple’ın kendi tasarımı olacak

iPhone 8’in parmak izi okuyucusu Apple’ın kendi tasarımı olacak

Digitimes’ın hazırladığı habere göre Apple, iPhone 8 model telefonlarda Touch ID yerine kendi geliştirdiği parmak izi okuyucusunu kullanacak. Apple’ın yeni telefonu bu sayede biyo-metrik seviyede parmak izi okuyabilecek. Bununla birlikte habere göre iPhone 8’lerde köşe bulunmayacak ve telefonun ön yüzü tamamen ekrandan oluşacak. Parmak izinin bu ekranın içine entegre olarak telefonun altına yerleştirildiği ifade edildi.

Apple yeni telefonunda Synaptic veya Qualcomm teknolojisi kullanmak yerine kendi geliştirdiği ve Authentec algoritması ile Privarsis cam teknolojisi kullanan parmak izi okuyucu sistemini kullanacak. Bununla birlike haberdeki ilginç sayılabilecek bir nokta ise telefonun seri üretimine Eylül ayına kadar başlanmayacağı.

Genellikle amiral gemisi iPhone modelleri üretilirken Apple aylar önceden üretime başlar. Bunun sebebi ise yeni telefonun özellikle ilk çıktığı zamanki yoğun satış rakamları. Apple yeni bir telefon çıkardığı zaman sadece ilk haftasında 15 milyon civarı satış yapan bir firma.

Seri üretime Eylül ayında başlanacak olması iPhone 8’in en erken Ekim ayında ve hatta belki de daha sonrasında çıkacağının bir kanıtı. Digitimes’ın haberine göre Apple’ın kendi geliştirdiği parmak okuma sisteminin üretimi eski sistemlerden çok daha komplike. Yeni sistem ultrasound gibi biometrik teknolojilerden faydalanıyor. Buda Touch ID’de olduğundan çok daha ileri seviye bir teknoloji.

OKU ►  Apple’ın sürücüsüz test aracı

Her şeye rağmen Eylül ayında üretime başlanacağı haberine biraz kuşkulu yaklaşmak lazım. Zira Apple gibi bir firmanın üretim bandı adına ne tür kararlar alacağı genelde kapalı kapılar ardında alınır. Bununla telefonun çıkmasıyla bu söylentilerin ne kadarının doğru olduğunu göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here