Uygulama ABD’nin Virginia eyaletinde yasallaştı bile

Uygulama ABD’nin Virginia eyaletinde yasallaştı bile

Amerika bir bilim-kurgu ütopyası olmaya bir adım daha yaklaştı. Bunun sebebi ise Virginia eyaletinde çıkarılan yeni yasa. Bu yasaya göre artık taşımacılık/kargo firmaları yüklerini müşterilerine teslim etmek için robot kullanabilecek.

Geçtiğimiz Cuma günü imzalanan yasaya göre yük taşıyacak robotlar kaldırımları ve yaya geçitlerini kullanabilecek. Bununla birlikte yük robotlarının en fazla saatle 10 km ile hareket etmesine izin verilmiş ve yasaya göre en fazla 22 kg taşıyabilecek. Yasa 1 Temmuz 2017’den itibaren yürürlüğe girecek.

Peki bu yasa ne demek oluyor? Buna göre artık Virginia eyaletinin sokaklarında ve kaldırımlarında tamamen otonom çalışan kargo robotları görmek mümkün olacak. Tabi ki yasa, güvenlik amacıyla robotların uzaktan sıkı gözetlemede tutulmasını zorunlu kılıyor. Ama mahalli bölgelerde gezen ufak ve tatlı robotlar görmek de gerçekten hoş bir manzara.

Yasanın çıkmasıyla birlikte kara taşımacılığında yeni bir adım başlamış olacak. Zira yasanın en büyük destekçisi robot geliştirici olan Estonia’lı firma Starship Technologies. Bununla birlikte alanda çalışan Amazon ve Grubhub’da Virginia eyaletine yasayı desteklediklerine dair mektup gönderdi. Ve Marble ile Dispatch gibi kargo sektöründe çalışan firmalarda kara taşımacılığı yapacak robotlar geliştirmenin peşine düştürler bile. Yani Virginia sadece bir başlangıç.

OKU ►  HTC U11’in, Sprint, Amazon ve HTC.com aracılığıyla dağıtımı başladı

Bu kadar büyük firmanın konuya gösterdiği ilginin anlamı ise bunun gelecekte standart taşımacılık yöntemleri arasında olacağını gösterir nitelikte. Bu teknolojileri ülkemizde ne zaman görmeye başlarız bilmiyoruz ama çok da uzak olmayan bir gelecekte internetten verdiğiniz yemek siparişlerini ufak bir robotun getirmesi şaşırtıcı bir hadise olmayacak gibi duruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here