Yük taşımacılığında ‘Kargo Robotu’ devri başlıyor

Date:

Uygulama ABD’nin Virginia eyaletinde yasallaştı bile

Amerika bir bilim-kurgu ütopyası olmaya bir adım daha yaklaştı. Bunun sebebi ise Virginia eyaletinde çıkarılan yeni yasa. Bu yasaya göre artık taşımacılık/kargo firmaları yüklerini müşterilerine teslim etmek için robot kullanabilecek.

Geçtiğimiz Cuma günü imzalanan yasaya göre yük taşıyacak robotlar kaldırımları ve yaya geçitlerini kullanabilecek. Bununla birlikte yük robotlarının en fazla saatle 10 km ile hareket etmesine izin verilmiş ve yasaya göre en fazla 22 kg taşıyabilecek. Yasa 1 Temmuz 2017’den itibaren yürürlüğe girecek.

Peki bu yasa ne demek oluyor? Buna göre artık Virginia eyaletinin sokaklarında ve kaldırımlarında tamamen otonom çalışan kargo robotları görmek mümkün olacak. Tabi ki yasa, güvenlik amacıyla robotların uzaktan sıkı gözetlemede tutulmasını zorunlu kılıyor. Ama mahalli bölgelerde gezen ufak ve tatlı robotlar görmek de gerçekten hoş bir manzara.

Yasanın çıkmasıyla birlikte kara taşımacılığında yeni bir adım başlamış olacak. Zira yasanın en büyük destekçisi robot geliştirici olan Estonia’lı firma Starship Technologies. Bununla birlikte alanda çalışan Amazon ve Grubhub’da Virginia eyaletine yasayı desteklediklerine dair mektup gönderdi. Ve Marble ile Dispatch gibi kargo sektöründe çalışan firmalarda kara taşımacılığı yapacak robotlar geliştirmenin peşine düştürler bile. Yani Virginia sadece bir başlangıç.

Bu kadar büyük firmanın konuya gösterdiği ilginin anlamı ise bunun gelecekte standart taşımacılık yöntemleri arasında olacağını gösterir nitelikte. Bu teknolojileri ülkemizde ne zaman görmeye başlarız bilmiyoruz ama çok da uzak olmayan bir gelecekte internetten verdiğiniz yemek siparişlerini ufak bir robotun getirmesi şaşırtıcı bir hadise olmayacak gibi duruyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...