Apple Live Photos

Google Photos hala gözde

Apple Live Photos özelliğini ilk olarak 2015 yılında, iPhone 6S serisinde tanıtmıştı. Fakat bu fotoğraf/video-klip karması özellik artık internete taşınıyor. Live Photos özelliğini geçtiğimiz Eylül ayında sitesine entegre eden ilk Tumblr olmakla birlikte Apple’ da nihayet kendi resim/video karması formatını web’de daha büyük bir ortamda yayınlamak için JavaScript API’sini uygulamaya koyuyor.

OKU ►  Adobe, ses kontrollü Photoshop sürümünü çıkartıyor

Geliştiriciler Live Photo’larını DOM elemanı olarak diğer herhangi bir resim ya da video gibi siteye ekleyecekler. Eklemiş oldukları medyanın ne süreyle oynatılacağını kontrol edebilecek, ya da son kullanıcıların Live Photo’nun sağ üst köşesinde bulunan ‘LIVE’ butonu üzerine geldiklerinde oynatımın başlatılmasını ayarlayabilecekler.

Tumblr bu formatı tam fonksiyonlu olarak ilk ekleyen siteydi, fakat Google ise bir yıl öncesinde iOS cihazlardaki Google Photos uygulamasına getirdiği bir güncelleme ile Live Photos’a online ortamda yükleme yapma özelliği kazandırmıştı. Daha sonra Haziran ayında Apple cihazları için  Motion Stills’i yayımlamıştı. Bu uygulama, karma medyayı çevrimsel GIF’e ya da film dosyalarına çeviriyordu. Böylece dosyaların internette yüklemesi yapılabiliyordu. Geçtiğimiz ay yapılan diğer bir güncellemeden sonra Google’ın uygulaması Live Photos’u web’e aktarmada kullanılacak en popüler metod olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor zira Apple’ın API’sinin geliştiricilerin uygulamalarını sitelere yüklemeleri için biraz daha zamana ihtiyacı olacak.

OKU ►  Windows Cloud : Microsoft’un, Chrome OS’e cevabı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here