Apple’ın ‘Live Photos’ özelliği artık herhangi bir sitede çalışabilecek

Date:

Google Photos hala gözde

Apple Live Photos özelliğini ilk olarak 2015 yılında, iPhone 6S serisinde tanıtmıştı. Fakat bu fotoğraf/video-klip karması özellik artık internete taşınıyor. Live Photos özelliğini geçtiğimiz Eylül ayında sitesine entegre eden ilk Tumblr olmakla birlikte Apple’ da nihayet kendi resim/video karması formatını web’de daha büyük bir ortamda yayınlamak için JavaScript API’sini uygulamaya koyuyor.

[irp posts=”4752″ name=”Adobe, ses kontrollü Photoshop sürümünü çıkartıyor”]

Geliştiriciler Live Photo’larını DOM elemanı olarak diğer herhangi bir resim ya da video gibi siteye ekleyecekler. Eklemiş oldukları medyanın ne süreyle oynatılacağını kontrol edebilecek, ya da son kullanıcıların Live Photo’nun sağ üst köşesinde bulunan ‘LIVE’ butonu üzerine geldiklerinde oynatımın başlatılmasını ayarlayabilecekler.

Tumblr bu formatı tam fonksiyonlu olarak ilk ekleyen siteydi, fakat Google ise bir yıl öncesinde iOS cihazlardaki Google Photos uygulamasına getirdiği bir güncelleme ile Live Photos’a online ortamda yükleme yapma özelliği kazandırmıştı. Daha sonra Haziran ayında Apple cihazları için  Motion Stills’i yayımlamıştı. Bu uygulama, karma medyayı çevrimsel GIF’e ya da film dosyalarına çeviriyordu. Böylece dosyaların internette yüklemesi yapılabiliyordu. Geçtiğimiz ay yapılan diğer bir güncellemeden sonra Google’ın uygulaması Live Photos’u web’e aktarmada kullanılacak en popüler metod olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor zira Apple’ın API’sinin geliştiricilerin uygulamalarını sitelere yüklemeleri için biraz daha zamana ihtiyacı olacak.

[irp posts=”7157″]

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...