Heyecan verici yeni bir iPhone 8 özelliği

Derinlik ölçümü ile yüz tespiti

Apple’ın yaptığı patent başvurularının büyük bir kısmı, firma tasarımcılarının aklındakilerden yalnızca bir pırıltıyı açığa vuruyor olsalar da, genellikle MacBook ya da iPad’lere gelecek yeni bir özellik ya da geliştirme ile ilgili fikir sahibi olmamızı sağlıyorlar. Bu hafta verilen patent, analist ve uzmanların bildirimlerinde sıklıkla beliren gelecek iPhone 8’in bir özelliğine işaret ediyor.

İlk olarak AppleInsider’ın keşfettiği Apple’ın ‘Derinlik bilgisi kullanılarak zenginleştirilmiş yüz tespiti’ patentine dair detaylar, kameranın görünüm haritasının derinliğini çekerek, bu manzara içerisindeki insan yüzlerini tespit etmesine imkan veren yeni bir yüz tespit yöntemini ortaya koyuyor. Yüz (ya da yüzler) tespit edildiklerinde her bir yüz için bir pencere tanımlanır ve pencerenin derinlik haritasında belirdiği yere bağlı olarak ölçeklendirilir.

OKU ►  KGI, iPhone 8 ile ilgili iddiaları çürütüyor

AppleInsider’ın belirttiği kadarıyla bu teknoloji PrimeSense’e ait. PrimeSense, Orijinal ‘Kinect’i güçlendiren teknolojinin arkasındaki firma. Firma daha sonra 2013 yılında Apple tarafından satın alınmıştı.

KGI analisti Ming-Chi Kuo geçen ay yatırımcılara yaptığı bir açıklamasında iPhone 8 (ya da nihai olarak Apple OLED iPhone modelini her ne şekilde adlandıracaksa)’in ‘devrimsel’ bir ön yüz kamerası ve 3boyutlu uzayı algılama kapasitesine sahip bir infrared modülünü barındıracağını söylemişti. Tim Cook geçtiğimiz ay bir röportajda iddia ettiği üzere arttırılmış gerçekliğin ‘çekirdek teknoloji’ olduğuna içtenlikle inanıyorsa, bu tip bir yenilik, arttırılmış gerçekliğin iPhone’da mümkün kılınması için anahtar özellik taşıyacaktır.

Dahası, CNBC’nin belirttiğine göre patentlerden bir bölüm, kullanılan metodların otomatik tespit ve trafik ışıklarının okunması için araca-monte sistemde kullanılabileceğini gösteriyor. Bu da Apple arabasının önemli bir özelliğine, ya da hiç değilse Apple’ın araç yazılımı takımına yapılacak bir eklemeye işaret ediyor olabilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox