Aselsan Altay tankı için geliştirdiği Akkor sistemini 2020 yılında teslim edecek.

Tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha eden Aselsan Akkor Sistemi Nedir ?

Çok Az Ordunun Sahip Olduğu Bir Yetenek

Milli Tank Altay‘da kullanılmak üzere geliştirilmekte olup, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabilen bir aktif koruma sistemidir. Aselsan, dünyada çok az ordu tarafından kullanılan bu sistem üzerinde 2008 yılında beri öz kaynaklarını kullanarak çalışıyordu. Sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler de 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirildi.

Akkor nasıl Çalışır ?

Aselsan Akkor Sistemi, Tankların Koruma Kalkanı Olacak

Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilecek olan Akkor, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. Akkor, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayacak. Yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.

OKU ►  Roketsan Balistik koruma sistemleri ve modernizasyon projeleri

Dünyadaki Benzerlerinden Üstün

Aselsan Akkor Sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden daha üstün bir performans sergileyecek. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edecek.

OKU ►  Deniz Platformu Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi ARES-2N

 

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox