Atlas V roketininin fırlatılışını canlı yayından izleyin

Atlas V roketi bugün NROL-79 görevi kapsamında fırlatılacak

United Launch Alliance (ULA), Kalifornya Vandenberg Hava Üssü’nden Atlas V roketlerinden birini göndermek için hazırlık yapıyor. Fırlatılan araç, ABD istihbarat programının bir parçası olan Ulusal Keşif Ofisi’nin  (National Reconnaissance Office) tasarlayıp yönettiği gizli bir keşif uydusu olarak görev yapacak.

ULA’dan gelen haberlere göre fırlatma bugün 12:50PM ET saatinde gerçekleşicek. Bugünkü fırlatma, kurumun bu sene içerisinde yaptığı ikinci fırlatma olacak. İlk roketle atılan uydu, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kızılötesi görüntüleme sistemi olarak fırlatıldı.

NROL-79 ne amaçla keşif yapacağından tutun hangi yörüngeye gideceğine kadar gizli bir görev. Spaceflight Insider’e göre uydu, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan bir çift Deniz Okyanus Gözetleme Aracı olabilir.

Normalde Aralık ayı gibi yapılması gereken NROL-79 fırlatma görevi gecikmiş oldu. Görevin gecikmesine ilk olarak Vandenberg Hava Kuvvetleri Saha’sı nı etkileyen orman yangınları ve ikinci olarak Atlas V roketinin ikinci katmanındaki yardımcı roketlerin arızalanması sebep olmuştu.

OKU ►  Motorola’nın yeni akıllı telefonu Moto X4, Geekbench’te ortaya çıktı

Bugünkü fırlatma, 2002 yılından beri Atlas V’nin 70. kullanımı olacak. Fırlatma Türkiye saatine göre 19:30’da gerçekleşecek. Fırlatmayı buradan canlı yayında izleyebilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox