Atlas V roketininin fırlatılışını canlı yayından izleyin

Date:

Atlas V roketi bugün NROL-79 görevi kapsamında fırlatılacak

United Launch Alliance (ULA), Kalifornya Vandenberg Hava Üssü’nden Atlas V roketlerinden birini göndermek için hazırlık yapıyor. Fırlatılan araç, ABD istihbarat programının bir parçası olan Ulusal Keşif Ofisi’nin  (National Reconnaissance Office) tasarlayıp yönettiği gizli bir keşif uydusu olarak görev yapacak.

ULA’dan gelen haberlere göre fırlatma bugün 12:50PM ET saatinde gerçekleşicek. Bugünkü fırlatma, kurumun bu sene içerisinde yaptığı ikinci fırlatma olacak. İlk roketle atılan uydu, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kızılötesi görüntüleme sistemi olarak fırlatıldı.

NROL-79 ne amaçla keşif yapacağından tutun hangi yörüngeye gideceğine kadar gizli bir görev. Spaceflight Insider’e göre uydu, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan bir çift Deniz Okyanus Gözetleme Aracı olabilir.

Normalde Aralık ayı gibi yapılması gereken NROL-79 fırlatma görevi gecikmiş oldu. Görevin gecikmesine ilk olarak Vandenberg Hava Kuvvetleri Saha’sı nı etkileyen orman yangınları ve ikinci olarak Atlas V roketinin ikinci katmanındaki yardımcı roketlerin arızalanması sebep olmuştu.

Bugünkü fırlatma, 2002 yılından beri Atlas V’nin 70. kullanımı olacak. Fırlatma Türkiye saatine göre 19:30’da gerçekleşecek. Fırlatmayı buradan canlı yayında izleyebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...