Genç siber saldırganlar için önlemler alınmaya devam ediyor

Genç siber saldırganlar için önlemler alınmaya devam ediyor

Küresel çaptaki operasyonlarda genç DDoS kullanıcılarının siber suçlara karışmasını önlemek için tedbirler alındı.

Avrupa Siber Suçlar ile Mücadele Merkezi ve 13 ülkenin emniyet yetkililerinin de dahil olduğu uluslararası operasyonlarda 34 genç DDoS kullanıcısı, bazı internet siteleri ve servislerini gereksiz bilgilerle doldurarak kullanıcıların bu sitelere erişimini engellemek suçundan tutuklandı, 101 şüpheli ise sorgulanıp uyarıldı.

Uyarılan veya tutuklananların çoğu 20 yaşının altındaydı.1 hafta süren operasyonlarda ulusal kanunlar göz önünde bulundurularak şüphelileri sorgulama, alıkoyma, tutuklama, para cezası uygulaması gibi çeşitli önlemler alındı ve aileleri bilgilendirilerek evleri arandı.

Europol yapılan son tutuklamaların bu özenti siber saldırıcılara bir mesaj olmasını umuyor.

Alınan önlemler siber suçları azaltabilecek mi?

Europol’a ait Avrupa Siber Suçlar ile Mücadele Merkezi’nin müdürü Steven Wilson bir konuşmasında: “Yeni neslin teknolojiyle bu denli ilgili olması, olası siber suç potansiyelini oldukça artırıyor. Birçok Bilim ve Teknoloji meraklısı, genç yaşta sonuçlarının ne olacağının farkında olmadan, düşük seviye siber suçlara bulaşıyor” dedi.

OKU ►  Twitter Altın Küre ödüllerini canlı yayınlayacak

Emniyet güçlerinin bu gençleri suça sürüklenmekten kurtarmak için ilk önceliğinin, bu yeteneklerini nasıl daha iyi amaçlar için kullanabileceklerini anlatmak olmalı.

Operasyon 5 Aralık’tan 9 Aralık’a kadar sürdü. Europol ile birlikte Avustralya, Belçika, Fransa, Macaristan, Litvanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere ve ABD’nin de emniyet güçleri operasyonda yer aldı.

Operasyona katılan bu ülkeler, Avrupa Birliği’nin önemli altyapı ve bilgi sistemlerini hedef alan siber saldırılardan korunma amacı ile bir araya geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here