Bilim İnsanları 1000 kat daha hızlı internetin olabileceğini keşfetti

Date:

Bilim İnsanları 1000 kat daha hızlı internetin olabileceğini keşfetti

Almanya’daki bilim insanları, deneme yaptıkları optik bir ağ sisteminde saniyede ortalama 1 terabit hızla ilerleyen bir internet hızına ulaştılar. Şu anda saniyede 1 gigabayt hız sunan Google Fiber’e nazaran 1000 kat daha hızlı veri aktarımı yapılabiliyor.

Bu hızda her saniyede 125 gigabayt veri indirmek mümkün hale gelecek. Bilim insanlarının daha önce de sadece laboratuar ortamında kalmak kaydıyla çok yüksek internet hızlarını gerçekleştirmesinden dolayı bu gelişme çok önem arzetmekte.

2016 yılının ilk aylarında, Birleşik Krallık’tan bir ekip aynı anda 15 kanaldan optik fiber kullanarak saniyede 1,125 terabit hıza ulaşmıştı, sisteme de “süper kanal” ismi verilmişti.

Geçen yıl da, başka bir İngiliz takımı laboratuar ortamında 1 Tbps indirme hızına ulaşmıştı, bu sefer, veriyi 100 metre öteye ulaştıran kablosuz bir 5G sistemi denenmişti. Stuttgart ve Berlin arasında ise biraz daha yavaş olmak kaydı ile 0,8 Tbps hız elde edildi.

Bilim İnsanları 1000 kat daha hızlı internetin olabileceğini keşfetti

Bu buluşlar, Avrupa Optik İletişim Konferansı (ECOC) (Düsseldorf, Almanya) etkinliğinde sunuldu, ancak henüz bir dergide basılmadı, dolayısı ile diğer bilim insanlarının sonuçları doğrulama imkânı henüz olmadı. Ne yazık ki, bu sistemin ne zaman normal hayatımıza gireceği konusu da şu an belirsiz.

PCS sistemi mevcut fiber ağ sistemlerinde çalışıyor gibi görünüyor, ancak muhtemelen ISP yapısının elden geçmesi gerekecek ve bütün bunların gerçeğe dönüşmesi beklenecek. Kısaca özetlemek gerekirse, sevdiğiniz filmi internetten bir saniyede indirmek için biraz daha bekleyeceksiniz.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...