Güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştürmede dünya rekoru kırıldı

Date:

Güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştürmede dünya rekoru kırıldı

Ekip, enerji kayıplarını yarıya düşürdü ve güneş enerjisini toplayan çanağa yeni bir alıcı takarak güneş ışığını su buharına dönüştürmede %97’lik bir dönüşüm oranı sağladı. Bu, ticari sistemlerin %8 daha üstünde yer alıyor. ANU Mühendislik Araştırma Okulu’ndan John Pye, “tasarımımız hakkında bilgisayar modellerinin bize sunduğu dönüşüm yüzdelerine bakınca bunun dikkate değecek kadar yüksek olduğunu düşündük” dedi. “Ancak bu tesisi kurup test ettiğimizde performansın şaşırtıcı olduğunu bulduk”.
Güneş enerjili ısıl sistem üzerine ANU ekibinin ticari bir ilgisi eskiden beri mevcuttu. Pye, Business Insider dergisine verdiği demeçte şöyle diyor: “Bir firma ile ciddi olarak temas halindeyiz, bu firma büyük maden yatakları işletiyor ve bölgeye ısı enerjisi ve güç sağlamak istiyor”.

Güneş enerjili ısıl sistemler, yansıtıcıları kullanarak güneş ışığını topluyor ve su buharı oluşturuyor, böylece geleneksel güç istasyonlarının türbinlerini çalıştırabiliyor. Bunlar ısıyı depolayan sistemlerle birleştirilebiliyor ve istendiği zaman güç sağlanabiliyor. Bu sistem, fotovoltaik panellerden güneş enerjisi elde etmekten daha ucuza geliyor; bu tür sistemlerde enerjinin pillerde depolanma zorunluluğu var.
Pye, şöyle diyor: “Bu yeni tasarım, güneşten ısıl elektriğin elde edilme maliyetini %10 azaltabilir”.Ekibin amacı elektriğin kilowatt saatini 12 sente kadar indirmek. ANU güneş enerji toplayıcı çanağı, 500 metrekarelik alanı ile benzerleri arasında ilk sırayı kapmış bile. Alıcı sisteme 2100 güneş ışığı kadar enerjiyi topluyor ve pompalanan su 500 Celsius derecede su buharı haline geliyor. Yeni alıcı tasarımında bir oyuk görülüyor, bu da dar bir açıklığı ve geniş bir kenara sahip bir şapkayı andırıyor. Su boruları şapka kenarının altına doğru spiral şeklinde uzuyor ve şapkanın tepesine kadar gidiyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...