Bill Gates: ‘Bioterörizm 30 milyon insanın hayatına mal olabilir’

Microsoft’un kurucusundan ciddi uyarı geldi

Her ne kadar nükleer silahların insanlık için çok büyük bir tehdit olduğunu düşünsek de Microsoft’un kurucusu Bill Gates, belki de çok daha ölümcül bir tehdit için uyarıyor; Bioterörizm!

“30 milyon insan ölebilir”

Münih’te düzenlenen Güvenlik Zirvesinde konuşma yapan Gates, dünyanın “sağlık güvenliği ve uluslararası güvenlik” konusuna yeteri kadar dikkat edilmediğini ifade etti. Gates, teröristler tarafından geliştirilebilecek bir virüsün aşırı derecede bulaşıcı olabileceğini ve milyonlarca insanın hayatını alabileceğine dikkat çekti.

“İster bir terörist saldırı sonucu isterse de doğal olarak meydana gelsin, hava yoluyla yayılan patojenler bir yıldan kısa sürede 30 milyon insanı öldürebilir” şeklinde konuşan Microsoft’un kurucusu, “Ve böyle bir olayı önümüzdeki 10 ila 15 yıl içerisinde yaşayabileceğimiz gösteren kanıtlar var” dedi.

Şu an da içerisinde bulunduğumuz 21. yy’da salgınlar pek sık olmasa da duyulmamış hadiseler değil. 2009 yılında gerçekleşen H1N1 salgınını hatırlatan Gates, rehavete yer olmadığını ifade etti. Teşhis koymak için sistemler geliştirerek ve hızlı şekilde aşı geliştirerek bu tip olayların önüne geçilebileceği konusunda da uyardı.

OKU ►  Neden gördüğümüz rüyaların bir kısmını hatırlarız?
OKU ►  Kurutulmuş meyve sağlıklı mı değil mi?

Daha önce de oldu

Gates, “Şu an da böyle bir felaketi düşünmek çok zor gelse bile sadece yüz yıl önce 1918 yılında ölümcül bir grip virüsü 50 ila 100 milyon insanın canını almıştı” şeklinde konuştu. Bununla birlikte kendi kurduğu vakıf olan The Gates Foundation’ın da bu konuda çalışmalara başlayacağını ifade etti.

The Gates Foundation, Epidemilere Hazırlık ve Innovasyon Koalisyonu’na (CEPI) da yatırım yaparak Ebola ve SARS gibi hastalıklara karşı aşı geliştirmek üzerine çalışıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox