Bill Gates: ‘Bioterörizm 30 milyon insanın hayatına mal olabilir’

Date:

Microsoft’un kurucusundan ciddi uyarı geldi

Her ne kadar nükleer silahların insanlık için çok büyük bir tehdit olduğunu düşünsek de Microsoft’un kurucusu Bill Gates, belki de çok daha ölümcül bir tehdit için uyarıyor; Bioterörizm!

“30 milyon insan ölebilir”

Münih’te düzenlenen Güvenlik Zirvesinde konuşma yapan Gates, dünyanın “sağlık güvenliği ve uluslararası güvenlik” konusuna yeteri kadar dikkat edilmediğini ifade etti. Gates, teröristler tarafından geliştirilebilecek bir virüsün aşırı derecede bulaşıcı olabileceğini ve milyonlarca insanın hayatını alabileceğine dikkat çekti.

“İster bir terörist saldırı sonucu isterse de doğal olarak meydana gelsin, hava yoluyla yayılan patojenler bir yıldan kısa sürede 30 milyon insanı öldürebilir” şeklinde konuşan Microsoft’un kurucusu, “Ve böyle bir olayı önümüzdeki 10 ila 15 yıl içerisinde yaşayabileceğimiz gösteren kanıtlar var” dedi.

Şu an da içerisinde bulunduğumuz 21. yy’da salgınlar pek sık olmasa da duyulmamış hadiseler değil. 2009 yılında gerçekleşen H1N1 salgınını hatırlatan Gates, rehavete yer olmadığını ifade etti. Teşhis koymak için sistemler geliştirerek ve hızlı şekilde aşı geliştirerek bu tip olayların önüne geçilebileceği konusunda da uyardı.

Daha önce de oldu

Gates, “Şu an da böyle bir felaketi düşünmek çok zor gelse bile sadece yüz yıl önce 1918 yılında ölümcül bir grip virüsü 50 ila 100 milyon insanın canını almıştı” şeklinde konuştu. Bununla birlikte kendi kurduğu vakıf olan The Gates Foundation’ın da bu konuda çalışmalara başlayacağını ifade etti.

The Gates Foundation, Epidemilere Hazırlık ve Innovasyon Koalisyonu’na (CEPI) da yatırım yaparak Ebola ve SARS gibi hastalıklara karşı aşı geliştirmek üzerine çalışıyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...