Kuş uzmanları dronlarla kuş takibine başladı

Ornitologlar dronelardan faydalanarak ötücü kuşları izliyor

Çevre bilimciler saha araştırmalarında kendilerine uçan gözler olması için droneları çalışmalarında kullanmaya başladı. Kuş uzmanları yada ornitologlar da bu çalışmaların içerisinde. Ötücü kuşları doğalarında takip etmek isteyen Gettysburg Üniversitesi araştırmacıları Appalachian Dağlarında yaptıkları saha çalışmasında dronelardan faydalanıyor.

Droneları kullanarak sağladıkları bilgileri The Auk: Ornithological Advances dergisinde yayınlayan çevre bilimciler, drone kullanılarak toplanan bilgilerin, karada çalışan uzmanlar kadar faydalı olduğunu kanıtladı. Dronelu çalışmanın başında Gettysburgu Üniversitesi Çevre Bilimleri Profesörü Andy Wilson bulunuyor.

Cerulean Warblers

Andy Wilson, dronelarla çalışma fikrinin ilk kez Cerulean Warblers olarak bilinen kuşlar üzerinde çalışırken aklına geldiğini ifade etti. Wilson, “Çok tepelik bir bölgeydi ve çoğunlukla bu tepelerin üstüne kadar çıkarak bilgi toplayabiliyorduk” şeklinde açıklama yaptı. Problemin sadece alanın tepelik olması olmadığını ifade eden profesör, çamurlu patikalar ve buzlu yollarında çalışma yapmak için büyük engel teşkil ettiğini belirtti. Wilson aynı zamanda bu yollardan geçmeye çalışırken kuşları da rahatsız edebildiklerini bildirdi. İşte buradan sonra drone kullanmak fikri hayat bulmuş.

OKU ►  Samsung Galaxy Note 8, S Pen ile birlikte ortaya çıktı
OKU ►  2018 BMW X3’ün ilk görüntüler sızdı

Wilson ve ekibi insansız hava araçlarını balıkçı misinası ile mikrofonlar bağlamış. Bu mikrofonlar droneların 8 metre aşağısına kadar sarkıtılmış. Bu sayede ötücü kuşların şarkıları dinlenilmiş. Mikrofonların bu kadar aşağıdan sarkıtılmasına sebep olarak kuşların drone seslerinden rahatsız olabilmesi gösterildi. Bununla birlikte kuşların droneları yırtıcı bir hayvan olduğunu sanması da göz önünde bulundurulmuş.

Bu çalışma için Wilson ve ekibi, tam 100 adet quadcopter drone kullandıklarını ifade etti. Wilson drone kullanarak çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox