Bir başkasına ait programlanmış kök hücre nakli yapıldı

Kişiden kişiye kök hücre nakli

Kök hücrelerin başka bölgeye ekimi (transplantasyon) gerçek anlamda uygulanabilir bir gerçek haline geldi. Yaşla alakalı macular dejenerasyon (retina dejenerasyonuna bağlı görme bozukluğu) hastalığı olan bir Japon hastaya bir başka insan donörden ilk kez kök hücre nakli yapıldı. Doktorlar donörün deri hücrelerini indüklenmiş pluripotent kök hücrelere (çok çeşitli hücre tiplerine dönüşebilme hali) dönüştürerek bu hücrelerin retina hücreleri olmalarını sağladılar. Eğer her şey plan dahilinde giderse yeni hücreler dejenerasyonu durduracak ve hastanın kalan görüş oranını koruyacak.

OKU ►  Ispanakta kalp hücresi dokusu yetiştirildi

İnsan kök hücrelerinin kullanıldığı ilk sefer değil bu. 2014 yılında gerçekleşen başka bir macular dejenerasyon tedavisi olmuştu. Bununla birlikte önceki deneme hastanın kendi derisinden örnek hücre almaya dayanıyordu. Genetik kusurların olduğu durumlar için riskli olan bu yöntem, tedaviye engel olabilir. Son işlem uzun vadede başarılı olduğunu ispat ederse, sağlıklı adaylardan hücre toplamanın kapısını açacak demektir.

Bu işlemin genel uygulama haline dönüştürülmesi için planlar var. Araştırmacı Shinya Yamanaka hücrelerin uygun adaydan alınarak yetiştirilmesi için aylarca beklemek zorunda kalmak yerine hastalara anlık tedavi uygulamak için bir kök hücre bankası kuruyor. Bu çalışma Japonya nüfusunun yalnızca yüzde 30 ila 50 oranını karşılayacak bir kapasiteye sahip olmakla birlikte yine de birçoklarının daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olacaktır.

 

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox