MIT’in geliştirdiği çip piyasada bulunan benzerlerinden %90 daha iyi

MIT’in geliştirdiği çip piyasada bulunan benzerlerinden %90 daha iyi

ABD’li MIT’in bugün yaptığı açıklamada, hali hazırda piyasada bulunan benzerlerinden %90-99 daha iyi ses tanıyabilen çip geliştirdiklerini ifade etti. Voice teknolojisinin mobil telefonlarda kullanılması bekleniyor.

Telefonların olmazsa olmazı haline gelen akıllı asistanlar artık bizi çok daha iyi anlayacak. MIT’in geliştirdiği ses çipi sayesinde Siri, Alexa yada Google Home gibi cihazlarla sanki karşımızda bir insan varmışçasına konulabileceğiz.

MIT Profesörü Anantha Chandrakasan ses çipi ile ilgili yaptığı açıklamada, “ses ile iletişim kurmak bir çok taşınabilir cihaz için doğal bir kullanım şekli haline geliyor. Cihazların küçülmesiyle tuş veya klavye gibi dokunarak çalışan bilgi girişlerine yer kalmıyor” şeklinde konuştu.

Yeni teknolojinin bir özelliği ise “ses hareket tespiti”. Bu sayede cihazlar ortam sesleri ile kişilerin konuşmasını ayırt edebilme özelliğine sahip olacak.

OKU ►  IBM’in akıllı asistanı siber güvenlik uzmanları için tasarlandı

Geliştiriciler yeni ses çipini birden fazla konuşma verikümesiyle denediklerini ifade etti. Bu deneylerde çipin 145 bin kelime dağarcığına kadar tanıyabildiği belirtildi. Gündelik hayatımızda 300-500 arası kelime kullandığımızı düşünürsek ses çipi gerçek bir insandan bile fazlasını tanımlıyor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here