Bir insan kadar iyi anlayabilen ses çipi geliştirildi

Date:

MIT’in geliştirdiği çip piyasada bulunan benzerlerinden %90 daha iyi

ABD’li MIT’in bugün yaptığı açıklamada, hali hazırda piyasada bulunan benzerlerinden %90-99 daha iyi ses tanıyabilen çip geliştirdiklerini ifade etti. Voice teknolojisinin mobil telefonlarda kullanılması bekleniyor.

Telefonların olmazsa olmazı haline gelen akıllı asistanlar artık bizi çok daha iyi anlayacak. MIT’in geliştirdiği ses çipi sayesinde Siri, Alexa yada Google Home gibi cihazlarla sanki karşımızda bir insan varmışçasına konulabileceğiz.

MIT Profesörü Anantha Chandrakasan ses çipi ile ilgili yaptığı açıklamada, “ses ile iletişim kurmak bir çok taşınabilir cihaz için doğal bir kullanım şekli haline geliyor. Cihazların küçülmesiyle tuş veya klavye gibi dokunarak çalışan bilgi girişlerine yer kalmıyor” şeklinde konuştu.

Yeni teknolojinin bir özelliği ise “ses hareket tespiti”. Bu sayede cihazlar ortam sesleri ile kişilerin konuşmasını ayırt edebilme özelliğine sahip olacak.

[irp posts=”7890″ name=”IBM’in akıllı asistanı siber güvenlik uzmanları için tasarlandı”]

Geliştiriciler yeni ses çipini birden fazla konuşma verikümesiyle denediklerini ifade etti. Bu deneylerde çipin 145 bin kelime dağarcığına kadar tanıyabildiği belirtildi. Gündelik hayatımızda 300-500 arası kelime kullandığımızı düşünürsek ses çipi gerçek bir insandan bile fazlasını tanımlıyor olabilir.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...