Google’ın 1 milyondan fazla internet sitesini kaldırması istendi

Bu sitelerin arasında yüzlerce korsan sitesiyle birlikte Beyaz Saray da var

Yıllarca internetin kirli sularını temizlemekle uğraştıktan sonra Google’ın en son yayınlanan saydamlık raporuna göre arama motorunun bir milyondan fazla internet sitesini kaldırması istenmiş. Her bir URL’i ayrı düşündüğümüz zaman bu sayı milyarlara kadar uzanıyor.

Bu bilgilere göre korsan yazılım indirebilmek için internet kullanıcılarının her zamankinden daha çok opsiyonu var.

Kaldırılması istenen internet sayfası sayısının geçen seneye göre ciddi artış gösterdiği ifade edildi. Engaget’ın haberine göre bunun sebebi hak sahiplerinin içerikleri algılayabilen algoritmalar kullanmasıyla korsan bilgi veren sitelerin daha rahat bulunabilmesi gösterildi.

Her ne kadar sayılar çok yüksek olsa bile, dünyanın en çok kullanılan arama motoruna illegal içeriklerin kaldırılmasına dair başvuru yapılmasına da şaşırmamak gerekir. Asıl şaşılacak konu ise Beyaz Saray ve ABD Adalet Bakanlığı gibi resmi sitelerinde bu listede yer alması. Bu problemi yaşayan sadece ABD resmi kuruluşlarının siteleri de değil. NASA, Netflix, BBC ve The New York Times gibi kuruşların resmi siteleri de sürekli bu listede yer alıyor.

OKU ►  Android O bataryadan tasarruf edecek
OKU ►  İnsan duyguları ile konuşabilen teknoloji: Deep Voice

Bu tip yanlışların birçoğunu hak iddia edilen içerikleri koruyan yazılımların hatasına bağlayabilsek bile bazı talepler gerçekten şaşırtıcı yerlerden geliyor. Bunların başında ise bazı devletlerin sansürlemek istedikleri içeriğe sahip siteler geliyor. Politik makaleler ve videolar kaldırılmaya çalışılan içerik konusunda başı çekiyor.

Eninde sonunda bu artışın sebebi olarak korsan içeriğin artması gösterilebilir. ABD’li internet sağlayıcıların korsana karşı uyarı sistemlerini kaldırması ve İngiltere’nin bu sistemleri hiç getirmemesi ise korsan kullanımda ciddi bir artış olmasına şaşırmamak gerekir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox