Bitcoin artık altından daha değerli!

Tarihte ilk defa Bitcoin’in değeri altını geçti.

Bugün insanlık tarihi adına garip ama bir o kadar da önemli bir olay gerçekleşti. En popüler sanal para birimi olan Bitcoin’in bir birim değeri bir ons altının değerini geçti(yaklaşık 30 gr altın). Yani atık Bitcoin artık altından daha değerli diyebiliriz.

Bitcoin için güzel ticari bir gün geride kalırken, altın içinse ona nazaran daha kötü bir gün geride kaldı. Bu durum da az bir farklı Bitcoin’in altının üzerinde yer almasına neden oldu. Bu noktaya doğru iksi de uzun zamandır bir trendin içerisindeydiler.

Değer Karşılaştırması Histogramı

CoinDesk ve Coinbase’in raporlamalarına göre de sanal para birimi 2015 yılından bu yana birim başına $200 dan yavaş yavaş bir artı gösteriyordu. Bloomberg Piyasalarına göre günümüzde de $1.238,11 birim başı olan değeri ile altının bir onsunun $1.237,73’luk değerini geride bırakmış oldu.Bu değerler gün içerisin değişkenlik gösterse de Bitcoin gün sonunda altının üstünde yer almayı başardı. Techcrunch’a göre insanlar altınlarını satıp Bitcoine yatırmıyorlar. Çünkü ikisi birbiri ile bağlantılı işlem görmüyor ve ikisi de farklı birer varlık olarak değer görüyorlar. Altın geleneksel bir şekilde her zaman, emlak gibi değişkenlik gösteren değil daha güvenilir bir yatırım alanı olmuştur. Bitcoin’deki bu değer artışı sanal para birimi savunucularını “güvenli yatırım” olarak adlandırılan altının yerine Bitcoin’in alabileceği konusunda cesaretlendiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here