Blockstack tarayıcı eklentisiyle maksimum güvenlik

Gizlilik ve güvenlik ön planda

Diğer sektörler dijital olarak yayınlanan bu defterin ne denli kullanışlı olduğunun farkına varana kadar blok-zincirler büyük oranda bitcoinlerle ilgili olanlarca kullanılıyordu. Walmart raflardan kaldırılacak kullanım tarihi geçmiş yiyeceklerin tespitinde bu programı kullanırken, en az bir nakliye firması da kargo okyanus ötesi yolculuğa çıktığında takibini yapabilmek için yine aynı programı kullandı. Şimdi ise Blockstack adlı girişimci firma fiziksel bir altyapısı olmadan çalışan bağımsız tarayıcısını güçlendirmek için bu teknolojiye dayalı olarak çalışacak. Tıpkı Bittorrent’ın ‘Maelstrom Projesi’ tarayıcısında olduğu gibi web sitelerini sunuculardan değil de, eşdeğer yapılardan yükleyerek online gizlilik ve güvenliği sağlayabilecek.

Blockstack aslında bir tarayıcı eklentisi, başlı başına çalışan bir tarayıcı değil. Eklentiyi kurduktan sonra Chrome, Firefox ya da Safari’ye yükleyebilirsiniz (resimde görüldüğü gibi). Şu andaki versiyonu oldukça boş.  Eğer bağsız internet kullanımına takıntınız yoksa bu aşamada sizi pek cezbetmeyebilir. Şu an itibariyle yükleyebileceğiniz versiyon, geliştiriciler de göz önünde bulundurularak yapılmış. Böylece daha sonra tarayıcınızda kullanabileceğiniz bazı uygulamaları ilerleyen zamanlarda kolayca yapabilecekler.

OKU ►  Saldırganlara kripto para kazandıran yeni yazılım bulundu
OKU ►  Honda'nın full otonom araçları 2025'te hazır

Kurucu ortağı Ryan Shea bir demecinde Forbes’e :

“Bunca şeyi yapabilen ve geliştiricilerin hiçbir sunucu, veri tabanı, kimlik yönetim sistemi oluşturma gibi faktörlere takılmadan bağlanarak uygulama yapabilmelerine olanak sağlayan başka bir tarayıcı düşünemiyorum. Yalnızca 400 satır kodla, bağımsız bir Twitter sahibi olabilirsiniz” dedi.

Blockstack altı ay içerisinde bir versiyon çıkarmayı düşünüyor. Tabii bir çok kişiyi kullanmakta oldukları tarayıcının üzerinde başka bir tarayıcı kullanmaya ikna etmek kolay olmayacak. Fakat eğer bu tip bir şey kullanmak isterseniz, Mac ya da Linux versiyonunu Github’dan yükleyebilirsiniz. Windows versiyonu daha sonra kullanılır olacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox