Bragi’nin Kulaklığı Apple’ın AirPod’larıyla Yarışıyor

Date:

Bragi’nin Kulaklığı Apple’ın AirPod’larıyla Yarışıyor

Yaklaşık üç yıl önce Bragi, kulaklık dünyasında silinmez bir iz bıraktı. O zamanlar tanınmamış olan firma Kickstarter’da olası bütün kabloları ortadan kaldıran, tam anlamıyla kablosuz olan bir çift kulaklık setini gösterime sunmakla kalmadı, aynı zamanda süper kaygan bir tasarıma dönüşmüş, kullanımı oldukça ergonomik olduğu konusunda da kendisiyle oldukça övünmüştü.

Bragi bu yaz söz vermiş olduğu üzere Dash adlı modelini, bir kaç eksikle piyasaya sundu. Ergonomi özellikleri yeterince tatmin edici olmamakla birlikte mikrofon da çok iyi değildi. Hatta telefonlarla temel bağlantı konusu da çözüme kavuşturulamamıştı.

Kulaklığın özelliklerine bakalım: Bu 149 dolarlık ikili daha çok Dash modeline benziyor, fakat çok daha sade bir kullanım sunuyor. Kulaklık hemen hemen bütün teknolojik (smart) olma özelliğini ortadan kaldırıyor ve bunun sonucu olarak ürün, Bragi’nin ilk olarak piyasaya süreceğini söz ettiği modelden oldukça farklı görünüyor. Tam anlamıyla bir kablosuz kulaklık çifti. Dash modeli kesinlikle etkileyici bir başlangıç girişimiydi ve belki de firmaya ivme kazandıracak, ciddiye alınması gereken bir girişimdi.

Kulaklıkla ilgili ilk dikkatimi çeken Dash modeline oranla daha ucuza imal edilmiş olması. Kulaklık bu defasında hafif bir plastik kılıf içerisinde geliyor (soğuk ve ağır bir metal olarak değil). Bu kılıf içerisinde pil de bulunmuyor; sadece şarj kutusu (ve belli ki kılıf) olma görevi görüyor. Dash’teki yumuşak, dokunmaya-duyarlı kontrol düğmeleri bu modelde yerini sağdaki kulaklık üzerinde bulunan fiziksel düğmelere bırakıyor. Aynı zamanda kulaklıkla bağlantı kuracak herhangi bir uygulama mevcut değil ve üzerinde müzik için depolama alanı bulunmuyor. O halde neden üzerinde duralım? Bunun için en azından üç iyi sebebimiz var; bağlantı, pil ömrü ve fiyat.

Kablosuz kulaklık teknolojisinde rakip çok

Bragi sade kablosuz kulaklık kategorisinin tanımını yaptıktan hemen sonra bir çok rakip piyasaya çıktı. Görülebildiği kadarıyla hepsi –hemen hemen istisnasız olarak- bazı bağlantı sorunları yaşadı. Bu sorun, kulaklıkların birbirleriyle olan bağlantılarında ya da dışarıda olduğunuz zamanlarda kulaklıklarla telefon arasında söz konusu olabiliyor (Dash modelinin de yaşadığı bir sorun). Daha ucuz bazı modellerde her iki sorun da ortaya çıktı.

Bu kulaklıkta bağlantı sorunları ortadan kalkıyor; telefonunuz cebinizin en derin yerinde iken dışarıda yürüdüğünüz zamanlarda bile. Dash modeli çok hassas. Bu nedenle eğer telefonunuzu yanlış cebinize koyarsanız, müzik dinlerken kesintiler yaşayabilirsiniz. Bu kulaklıkla telefonum ters cebimde iken cadde üzerinde karşıya geçiş esnasında başımı çevirip trafiğe baktığımda yalnızca cüzi kesintiler yaşadım.

Ses uygunluğu Dash’e göre daha iyi değil. Fakat Erato’s, Apollo 7 ve Earin gibi sade kablosuz kulaklık modellerine göre daha iyi. Şu da önemli ki, kulaklık çifti birbiriyle bağlantı kesilmesi sorunu yaşamıyor. Ki bu sorun bu tip ürünlerde sıklıkla rastlanan bir sorundur. Her şeyden önemlisi Bragi’nin modeli, uygunluğu sağlamaya yardımcı olması açısından, AirPods gibi benzeri kulaklık setlerindeki ‘kulaklarınızdan sarkan cisimcik’ şeklinde bir tasarıma sahip değil. Dash’te olduğu gibi bu sette de kulaklık, kulağınızın dışına taşmayacak şekilde oturarak çok daha fazla göze çarpmayacak bir özellik kazanmış.

Fiziksel butonların olumsuz bir özelliği butonları kullanabilmeniz için oldukça bastırmanız gerekiyor. Dolayısı ile her defasında butona bastığınızda kulaklığı kulağınızın içine itmek durumunda kalıyorsunuz ki bu da rahatsızlık verici olabilir. Bu olumsuz etki, sağ kulaklık üzerinde yer alan üç düğmenin kullanımı esnasında ortaya çıkıyor. Bu durum, ses kontrolü için her zaman telefonunuzu kullanmak zorunda kalmanız durumuna oranla daha az can sıkıcı fakat bir şekilde alışılması gereken bir durum.

Kulaklıktaki ergonomi özelliklerinin eksikliği büyük bir problem değil. Dash’e müzik yükleyebilme özelliğini çok sevmiştim zira dışarıya koşmaya çıktığım zamanlarda telefonumu evde bırakabiliyordum. Bu özelliği sunan çok sayıda sade kablosuz kulaklığı yok (Samsung’un Iconx’i bunlardan biri). Fakat bu özellik, örneğin müzik yayını erişimi olmadığı durumlarda kablosuz kulaklıkların kullanışlığını arttırıyor.

Kulaklıktaki ‘Şeffaflık’ modu Bragi’nin öncü olmasına yardımcı olan özelliklerden biri. Şeffaflık (Transparency) modu, çevresel sesleri (örneğin trafik sesi, insanların sesi, v.s.) müziğinizle karıştırmak için mikrofonu kullanır. Örneğin kahve alırken müziği durdurmak istemiyorsanız kullanışlı bir özellik. Aynı zamanda biniş esnasında yayın dinlemek zorunda olan bisikletçiler için potansiyel bir hayat kurtarıcı özellik.

Bu özellik kulaklıkta bulunan ve daha çok temel olma özelliği gösteren özelliklere oranla olumlu karşılanabilecek bir özellik olsa da, benzer durumlarda Dash’in gösterdiği performansı göstermiyor. Zira Dash, çevresel sesleri daha akustik biçimde yansıtma özelliğine sahip. Orta düzey ses seviyesinde müzik dinlerken kapı zilimin sesini çok daha az duyabiliyorum. Bazen sohbet esnasında kulaklıklardan birini çıkarmak durumunda kalıyorum. Bu özellikler Dash’te mevcut olmayan özelliklerdi. Belki de Bragi ikinci seferinde yeniden konfigüre edecektir.
Daha önemlisi, müzik kulaklıkta oldukça iyi çalıyor fakat bir uyarı: Bragi basın sözcülerinin bana aktardıklarına göre halihazırdaki ses profili perakende satışı yapılacak olan ünitelerdeki gibi olmayabilir. Şu anda kullanmakta olduğum modelin profili oldukça sade. İtiraf etmek gerekirse tüketicilere sunulan kulaklıklarda arttırılan özellikler olan bass ve yüksek orta-kademe frekanslar (vokaller, melodiler, v.b.) şu andaki modelde daha az üzerinde durulmuş özellikler gibi görünüyor.

Tekrar söylemek gerekirse Dash modeliyle kıyaslama yaptığımızda Dash’in ses profilini tercih ederdim. Bu model daha doyurucu, ve daha fazla etkiye sahip bir his uyandırıyor (ve ses miktarı oldukça fazla). Yine de kulaklık dinlenebilir özelliğe sahip ve belki de canlı/akustik müzik dinleyenler için daha uygun bir model. Yine de dinlemekte olduğum agresif dans müziği tipi bu modelde önceden olduğu gibi etkili bir ses kalitesi sunmuyor.

Diğer yandan kullanılan mikrofon, daha az etkileyici. Birkaç arkadaşımı ve ailemi aradım ve onlara kablosuz kulaklık kullandığımı söylemedim. Neredeyse hepsi nereden aradığımı sordular ve sesimin olağandan daha farklı geldiğini söylediler. Kulaklığın mikrofonunu kullanarak MacBook’umda birkaç kayıt denemesi yaptım ve gördüm ki ses kalitesi zayıf ile duyulamaz aralıktaydı. Bu kulaklıkları arama yapmak için kullanabileceksiniz fakat güçlü bir takım değil.

149 dolara Earin’in hafif ağırlıklı kulaklıklarından yaklaşık 50$ ve Apple’ın AirPod’larından yaklaşık $10 daha az fiyata sunuluyor olması belki de Bragi’nin bu modelini rekabet edebilir hale getiriyor. Daha iyi bir pil ömrü, makul ses duyumu ve kendinize öğlen yemeği alabileceğiniz orandaki fiyat farkı, kablosuz kulaklık seti satın almak için alışveriş yapan iPhone 7 kullanıcılarını cezbedebilir. Özellikle de Bragi bu modelini Kasım ayında piyasaya sürebilir ve Apple’ı bu sektörde alt edebilirse.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...