Dokunmatik ekran teknolojisi.

Dokunmatik ekranlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Teknolojik ürünler dokunmatik cihazlara doğru kaymaya başladı. Cep telefonu, dokunmatik ekran ve hareketle kontrol araçları derken bilgisayar fareleri gibi geleneksel donanımların pabucu dama atılmak üzere.

Dokunmatik cihaz teknolojisi yıllardır piyasada mevcut ve belirli alanlarda kullanıldı. Fakat kullanıcıların yanlarında gezdirebileceği taşınabilir ürünlerde son birkaç yılda olduğu kadar yaygın bir şekilde asla kullanılmadılar.

Uzun süren araştırma geliştirme faaliyetleri ve yapılan prototiplerin ardından yeni nesil dokunmatik ekran teknolojisine sahip,  Microsoft’un dokunmatik ekranlı masa yüzeyi bilgisayarı Surface gibi büyük ürünler ve Apple’ın iPhone’u gibi küçük ürünler dokunmatik ekran teknolojisinin geldiği noktayı göstermektedir.

Microsoft hem dokunmatik ekranlı bilgisayarlar geliştirmeyi hem de yazılım ve işletim sistemi bazında onları desteklemeyi oldukça önemsiyor. HP ile birlikte geliştirdikleri ilk gelişmiş dokunmatik ekranlı bilgisayarı olan Touchscreen’i piyasaya çıktıktan sonra epey rağbet gördü.

Dokunmatik ekranlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi.

Eğer ekranın parmağınızı ya da kalemi nasıl tanıdığını düşünmezseniz, dokunmatik ekran teknolojisi size gizemli gelebilir. Teknoloji ilerledikçe dokunmalı ekranlar da daha popülerleşiyor çünkü modern teknolojiye yeni olan insanlar için kullanıcı arayüzünü daha heyecanlı hale getiriyorlar.

OKU ►  Kanser'in öldürmesinin sebebi bulundu
OKU ►  Spam Nedir?

Ekranlarda dokunuşunuzu anlayan üç temel sistem bulunmakta ve ayrıca infrared teknolojisi de dördüncü sistem olarak hazırlanmaktadır. Bu sırada farklı ölçekteki sistemler için başka geliştirmeler de yapılmaktadır.

Direnç sistemi

Cam paneli kaplamak için iletken ve dirençli metalik levhalar kullanılır. Ekran açıkken, iki katmandan da akan elektrik akımı, bu iki katmanı birbirinden uzak tutar. Ayrıca metalik katmanı kaplayan bir çizik koruma katmanı da vardır. Kullanıcı ekrana dokunduğunda, bu iki katman birbirine o noktada dokunmaya zorlanır. Kontak meydana geldiğinde o noktadaki elektrik alanında da değişiklik olur ve kontağın olduğu noktanın koordinatları, orasının neresi olduğunu hesaplayan bilgisayara gönderilir ve bunu, o noktadaki dokunuşun ne anlama geldiğine karar verecek olan işletim sistemine gönderir.

Kapasitif sistem

Cam panelin tam üzerinde elektrik şarjı tutan bir katmandan meydana gelir. Bir parmak ekrana dokunduğunda, şarjın bir kısmı parmağa geçer. Şarj miktarındaki azalma, ekranın köşelerine yerleştirilmiş olan devreler tarafından ölçülür. Ve dört köşedeki şarjdaki göreceli azalma, bilgisayarın parmağın dokunduğu yerin hesaplaması için kullanılır.

OKU ►  Big Data - Büyük Veri Nedir?
OKU ►  CEO’lar dijitalleşen sektörleri anlattı

Yüzey akustik dalga sistemi

Cam levhanın kenarlarında bir çift güç çevirici bulundurur. Camın içine de bir güç çeviriciden diğerine gönderilen elektrik sinyalini yansıtmaları için yansıtıcılar yerleştirilir. Bir parmak ekrana dokunduğunda elektrik sinyali rahatsız edilmiş olur ve iki çeviriciyi kullanarak bilgisayar doğru kontak noktasını hesaplar.

Yüzey akustik sistemi metalik levha kullanmadığı için monitörden çıkan ışığın %100’ünün geçmesine izin verir, bu da daha net görüntü sağlar. Monitör ışığının %75’ini yayan dirençli sisteme ve %90’ını yayan kapasitif sisteme nazaran daha kaliteli görüntü vermektedir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox