Casus yazılım Mirai’nin yazarı bulundu

Date:

Yazılım mağduru güvenlik araştırmacısının gayretiyle bulundu

Mirai yazılımından mağdur bir güvenlik araştırmacısı, bu yazılımı Rutgers Üniversitesi’nden bir öğrencinin yazdığına dair oldukça fazla delil ve kaynak gösteriyor.

Mirai ağı geçtiğimiz son baharda oldukça soruna yol açtı ve ilk olarak eylül ayında KrebsOnSecurity’nin internet sitesine saldırmak için birçok cihazın hacklenmesinde rol oynadı.

Ancak bu yazılımı kimin yazdığı belli değildi. Sitesi çökertildikten sonra Brian Krebs adındaki güvenlik araştırmacısı, yazılımın sahibine ulaşmayı denedi ve onu bulduğunu iddia etti.

Birkaç kaynak ve ek deliller Rutgers Üniversitesi öğrencisi ve DDoS koruma sağlayıcısı Protraf Solutions’un sahibi Paras Jha’yı gösteriyor.

Siteye saldırdıktan bir hafta sonra, Anna Senpai kullanıcı adı ile saldırıyı gerçekleştiren olduğu düşünülen bu kişi, Mirai ağı için diğer kopya saldırıları yok eden bir kaynak kodu oluşturdu.

Ancak bu aynı zamanda Krebs’e Anna Senpai’nin gerçekte kim olduğu hakkındaki ilk ipucunu da verdi.

Bu yorucu araştırma sırasında Krebs, kendisine bir ilişkilendirme haritası ve eşleştirilmiş isimler sözlüğü yaptı.

Hikayenin tamamı oldukça uzun ve 8000 kelimeyi aştı ancak bu korsanların şüphe uyandırmayan hedeflerden nasıl para çaldıklarını anlamak bu süreye değer.

Krebs’in, Anna Senpai’nin kimliğini araştırırken kullandığı kaynaklar da gizli müşteriler için botnet kullanıyordu ve güvenlik şirketlerine bu ağları bildiriyordu.

Binlerce çevrimiçi oyuncu bu saldırılardan dolayı, haklı olarak sunucuları terk etmekte ve daha güvenli olan sunuculara yönelmektedir.

Bir kaynağa göre ise Krebs, kendi güvenlik sitesinin, Eylül’de İsrail vDos saldırı servisinin arkasındaki iki korsanı yakalatan bilgileri açığa çıkardıktan sonra bu savaşa dahil oldu.

İddiaya göre, Anna Senpai’ye Mirai’yi KrebsOnSecurity sitesine bulaştırması için vDos kullanan ve intikam isteyen müşteriler tarafından para ödendi. Bu müşterilerin amacı da güvenlik firmasına olan ilginin körelmesiydi.

Hacking ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...