Çek bilim insanları Dünya’ya olası bir asteroid çarpmasının yaklaştığını öngörüyor

 

200-300 metre çapında en az iki asteroid tespit edildi

Çek bilim insanlarının Salı günü yaptığı açıklamada, Dünya’nın Taurids olarak bilinen meteor akışından gelen bir göktaşı tarafından vurulma riski arttığını söylendi. Çek Bilim Akademisi gök bilimcileri tarafından, 144 bolidi – atmosferde patlayan büyük meteorlar – Taurids’ten analiz ettikten sonra 200-300 metre çapında az iki asteroid tespit edildi. Çek bilim insanları Dünya’ya olası bir asteroid çarpmasının yaklaştığını öngörüyor.Çek bilim insanları Dünya'ya olası bir asteroid çarpmasının yaklaştığını öngörüyor

Yapılan basın açıklamasında “Büyük olasılıkla şube çapında onlarca metre ya da daha da büyüğü, keşfedilmemiş birçok asteroid içeriyor. Dolayısıyla bir asteroid ile çarpışma tehlikesinin artması, birkaç yılda bir kez Dünya’nın bu türden gezegensel madde akışıyla karşılaşmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.
Dünya, güneşin etrafında birlikte hareket eden nesnelerle aynı düzlemde. Yaklaşık olarak üç haftada bir bu karşılaşma yaşanıyor ancak henüz bir çarpışma gerçekleşmedi. Olsaydı dünya bir felaket alanına dönüşürdü.

OKU ►  Artık Instagram canlı yayınlarınızı galerinize kaydedebiliyorsunuz

Akademi, “Bu dönemde, daha büyük bir nesneyle (yaklaşık düzinelerce metre çapında) çarpışma ihtimali belirgin oranda yüksek. Asteroidler oldukça kırılgan ve parçalanabilir özelliktedirler. Ancak bu kadar büyük olduklarında atmosfere bir şekilde derinden nüfuz edebilirler. Aynı zamanda Dünya ile gerçek bir çarpışma tehdidi oluşturabilirler” dedi. Yapılan bu uzay araştırması “yerel ve hatta bir kıta felaketine sebep olabilecek kadar tehlikeli nesnelerin gerçek kaynaklarının daha iyi araştırılması” konusunun tartışılması ve açıklığa kavuşturulması için çağrıda bulunuyor. Bu çalışmanın yayınlandığı gazete,Astronomi ve Astrofizik dergisinin web sitesinde mevcuttur.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox