Chrome 56’ya can alıcı eklentiler geldi

Date:

Chrome 56, 2017 yılının ilk sürümü ve her zaman olduğu gibi hem kullanıcılar ve hem de web geliştiricileri için oldukça fazla yeni özelliklere sahip. Bu sürüm öncelik olarak Web Bluetooth ve Andoid Pay’in web versiyonu (Web Payments API üzerinden) konularına odaklanmış. Evet, şimdi biraz kurcalayalım ve bir göz atalım.

Yeni Sekme sayfası

Geçtiğimiz Ağustos 2016’da Google yeni sekme sayfasına tavsiyeler ekleme konusu üzerinde çalışmaya başlamıştı. Bu çalışma nihayet Chrome 54’te yayınlanarak Yer İşaretleri ve Son Sekmeler kısa yolları, tavsiye edilen yazılar listesiyle yer değiştirmişti. Bu değişiklik çok da ilgimi çekmemişti. Bu özelliğin nasıl kapatılacağına dair yayınlanan rehberimize yapılan yorumlara bakınca, birçoklarınızın da hoşlanmadığı aşikardı.

Chrome ekibinde birileri mevzuya dikkat ediyor olsa gerek ki ‘Yeni Sekme’ sayfası tekrar güncellendi. Tavsiye edilen yazılar bölümü hala orada fakat aynı zamanda son indirmeler ve yer işaretleri de bu sayfaya eklenmiş.

Şahsen ben ‘Son Sekmeler’in, ‘İndirilenler’ listesinin yerini almasını tercih ederdim. Fakat yine de bu tasarım, öncekine nazaran büyük bir gelişme. Bunun yanında, tavsiye edilen bir makalenin ya da yer işaretinin üzerine basarak daha sonra çevrimdışı modda iken kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

Otomatik e-posta, adres, ve numara tespiti

Kopyalama ve yapıştırma çok sıkıcı bir iş, değil mi? Chrome 56 ile e-posta adesleri, telefon numaraları ve fiziksel adresler şimdi otomatik olarak algılanıyor. Bu demektir ki e-posta uygulamanızı açmak (alıcı adresi eklenmiş olarak) için bir e-posta adresi üzerine dokunabilir, Google Maps’te arama yapmak için bir adres üzerine dokunabilir, ve arama yapmak için bir telefon numarası üzerine dokunabilirsiniz.

Bu tip bir işleyiş iOS’lerde bulunan Safari’de mevcut, fakat yalnızca telefon numaraları için görev görüyor. Bununla birlikte Safari, telefon numaralarının altını çizerek bunların bağlantı olduklarını vurgulamış oluyor. Fakat Chrome siz üzerine basana kadar herhangi bir görüntüsel işaretleme yapmıyor. Buna ek olarak Chrome’da telefon numaralarına basmak yalnızca arama yapma seçeneğini destekliyor (SMS uygulamasını açmıyor).

Web Bluetooth API

İsimden tahmin edeceğiniz üzere Web Bluetooth API, Chrome üzerindeki web uygulamalarının Bluetooth destekli cihazlarla iletişim kurmasını mümkün kılar. Bu API oldukça uzun bir süredir geliştirme aşamasındaydı fakat şimdi kararlı Chrome kanalında indirilebilir durumda.

Chrome’a Bluetooth izni verdiğiniz zaman siteler, Bluetooth Low-Energy (BLE) (Bluetooth Düşük-Enerji) cihazlarının çevresine erişim isteğinde bulunabilirler. Geliştiriciler Bluetooth API’yi, GATT protokolü ile cihazla iletişim kurmak için kullanabilirler.

API’nin kötüye kullanımına engel olmak için Bluetooth erişimi talebinde bulunan siteler HTTPS bağlantısı kullanmak zorundadırlar. Buna ek olarak bir kullanıcı mimiği (örneğin; sayfa üzerindeki bir butona tıklamak gibi) çevre cihazları keşfetmek için koşuldur. Arka planda otomatik olarak kendiliğinden erişim sağlayamaz. API’nin birkaç demosunu buradan deneyebilirsiniz.

Kaynak testi bağlamında WebVR

Geçtiğimiz yıl Google, sanal gerçekliği daha iyi bir kullanıcı deneyimi kılmaya odaklanmıştı. Google I/O 2016’da firma, Google Cardboard’dan çok daha iyi bir ‘VR’ (sanal gerçeklik) deneyimi olan Daydream VR modunu Android Nougat üzerinde konumlandırmıştı. Google bu eğilimine Chrome 56’da ‘Kaynak testi’ olarak gelen Chrome’a WebVR desteğini eklemeye devam ediyor.

Web sayfalarının 3D grafikleri görselleştirmesine imkan veren ve OpenGL’in bir alt seti olan WebGL, yıllardır piyasada. WebGL ve WebVR ile web sayfaları yüksek çerçeve oranlarında sürükleyici 3D çevreleri oluşturabilirler (tabii uyumlu bir cihaza sahipseniz). Google Pixel’de her şey yüklendiği zaman tam olarak 60FPS’de çalışan bir demoyu aşağıda seyredebilirsiniz.

Görüntüleme bütün VR kulaklıklarda iyi çalışıyor (Google Cardboard ya da Daydream VR kulaklığı olması fark etmiyor). Geliştiriciler aynı zamanda Daydream kumandalarını, Google Cardboard butonunu ve diğer data giriş cihazlarını kontrolör olarak kullanmayı tercih edebilirler.

WebVR Chrome 56’da kullanmak için Chrome ayarlarında herhangi bir işaretin etkinleştirilmesini gerektirmezken, WebVR API henüz geliştirme aşamasında ve bu özellik ‘kaynak testi’ olarak işaretlenmiş durumda. Bunun anlamı şu ki bu özelliği kullanmak için websiteleri, Google tarafından kendilerini güvenilir listeye aldırmak durumundadırlar. Chrome 56 kullanıcısı iseniz bazı WebVR örneklerinin denemesini buradan yapabilirsiniz.

Payment Request API (Android Pay)

Chrome 53’te Google Chrome’a, Payment Request API için destek eklemişti. Tıpkı Apple’ın iOS/Mac’lerde Safari ile desteklediği gibi bu özellik kullanıcıların Android Pay ile online ürün ödemelerini yapmalarına imkan veriyor. API henüz geliştirme aşamasında ve Chrome 56 sürümünde birkaç değişiklik mevcut.

Öncelikle; geliştiriciler şimdi fiyatın henüz tam olarak belirlenmediğini belirtmek için bir eşyanın fiyatını ‘beklemede’ olarak belirleyebiliyorlar. Bu tip bir uygulama özellikle kargo ya da kdv oranlarının nihai ürün fiyatını değiştirebileceği durumlar için kullanışlı olabilir. Ek olarak geliştiriciler, bir ürün gönderildiyse ya da şahsi alımı gerektiriyorsa bunu belirtebiliyorlar. Ve aynı zamanda kullanıcıya sormadan önce herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığını kontrol edebiliyorlar.

Diğer özellikler

Yukarıdaki değişikliklere ek olarak bazı küçük değişiklikler söz konusu. Bu değişiklikler geliştiricilerin Chrome 56 ile kullanabilecekleri türden. Bunlardan kayda değer bir kaçı şöyle:

  • Sistem fontu : Geliştiriciler artık kullanıcının işletim sistemi fontuna uyum sağlaması için’system-ui’ fontunu kullanabiliyorlar (daha fazla bilgi)
  • CSS ‘position:sticky’ : Siz sayfa üzerinde belirli bir bölüme kadar inene kadar sayfa içeriğinin (örneğin bir başlığın) sayfada sabit kaldığı, sonra da sayfada durduğu websitelerini görmüş olabilirsiniz. Bu fonksiyon geliştiricilerin bu işlevi bir satırlık kod ile yapabilmelerini sağlıyor (daha fazla bilgi)
  • FLAC desteği : FLAC audio codec artık Chrome 56’da çalıştırılabiliyor.
  • Bildirim resimleri : Web sayfaları artık bildirimleri imajlar eşliğinde gönderebilirler (örnek)

APK Yüklemesi

APK Google tarafından imzalanmış ve mevcut uygulamanızı yükseltecektir. Kriptografik imza dosyanın yüklemek için güvenilir olduğunu ve herhangi bir şekilde suistimale uğramadığını garanti eder. Googleın bu yüklemeyi cihazlarınıza göndermesini beklemektense (ki günler sürebilir) indirin ve diğer APK’lar gibi kurulumunu yapın.

Versiyon : 56.0.2924.87

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...