Çin kendi Wikipedia’sını yapıyor

Date:

Ulusal Wikipedia

Çin, Wikipedia’ya alternatif olacak kendine ait bir ulusal ansiklopedinin online versiyonunu geliştiriyor. ‘South China Morning Post’un bildirdiğine göre Çin Ansiklopedisi ’nin gelecek üçüncü basımı her biri 1.000 kelimeden oluşan toplam 30.000 kayıt içerecek. Gelecek yıl tamamlanması düşünülen çalışmanın, Wikipedia ile hemen hemen aynı büyüklükte olacağı belirtiliyor.
Projenin baş editörü ve ‘Çin Kitap ve Dergi Dağıtım Derneği’nin başkanı Yang Muzhi geçen yıl yapılan bir etkinlikte “Çin Ansiklopedisi bir kitap değil, bilakis büyük bir kültür duvarı’ demişti.
Nisan ayında Çin Bilimler Akademisi’nde konuşan Yang, yeni Çin Ansiklopedisi’nin halkı ve toplumu yönlendirmek ve rehberlik etmek amacını taşıdığını söyledi. Üniversite ve araştırma enstitülerinden 200.000’in üzerinde yazar, görevlilerin ‘herşeyin dijital kitabı’ olarak tanımladıkları ansiklopediyi derlemek için birlikte çalışma yapıyorlar. Geçen yıl gazetede yayınlanan bir makalede Yang “Yeni Çin Ansiklopedisi ile hedefimiz Wikipedia’yı takip etmek değil, bilakis yerini almak’ diye yazmıştı.
Diğer ülkeler Wikipedia’yı sansürlemiş ya da devletin onay verdiği şekliyle yayına almışlardı. Türkiye’deki yetkili merciler geçen hafta siteye erişimi durdurmuşlardı. Rusya ise 2014 yılında kendi ülkesine ait bir Wikipedia versiyonu üzerinde çalışmalar yaptıklarını duyurmuştu.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...