Çin’den Steam’e dişli bir rakip geliyor, ‘WeGame’

Çinli devasa firma ‘Tencent’ projenin arkasındaki isim

Tencent, menşei Çin olan devasa bir firma. İşte bu firma Steam’in neredeyse tekilinde diyebileceğimiz online oyun dağıtıcılığı sektörüne girerek büyük bir rekabet oluşturmaya hazırlanıyor. İsmi “WeGame” olan servis Çin’in dışına çıkarak dünya çapında bir servis olacak. Bu da Steam’e karşı ilk büyük rakibin gelebileceği anlamına geliyor.

Haber ilk kez Twitter üzerinden Niko Partners analisti Daniel Ahmad tarafından duyuruldu. Buna göre Tencent’in online oyun platformu WeGame hem Çin hem de dünya çapında hizmet verecek. Buradaki en önemli nokta ise TGP’nin (Tencent Gaming Platform) hali hazırda Çin’de hizmet veren ve toplamda 200 milyon kullanıcısı bulunan bir servis olması. Buda Steam’in toplam kullanıcısından daha fazla üyesi olduğu anlamına geliyor. Zira son açıklanan rakamlara göre Steam’in şu anda 125 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Tencent oyun geliştiriciliği ve dağıtımcılığı açısından elinde güçlü kartlar da bulunduruyor. Şirket, Riot Games (League of Legends) ve Supercell (Clash of Clans) gibi firmaların sahibi. Bununla birlikte Glu Mobile’ın da ortağı ve Epic Games ile Activision Blizzard’ın da hisselerine sahip bir firma. Hatta bazı araştırmalara göre Tencent oyun piyasasının yüzde 13’üne sahip bir firma.

Batıdaki oyuncuları hedefleyen servisin, arkasına Asya’lı tüketicilerin alım gücünü de aldığını düşünürsek WeGame ciddiye alınması gereken bir altyapıyla geliyor. Şimdilik bize WeGame’in ne zaman servisini her kesin kullanımına açacağını beklemek kalıyor.

OKU ►  Bandai Namco’nun merak edilen oyunu ‘Code Vain’ resmen duyuruldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here