Çinli bilim insanları Ayda patates yetiştirecek

Çinli bilim insanları, Ayda patates yetiştirmeyi deneyecekler

Çinli bilim insanları, gelecek yıl misyonunun bir parçası olarak Ayda patates yetiştirmeye çalışacaklar. Çin’in 2016’daki Uzay Çalışmaları adlı beyaz kitaba göre, Çang’ı-4 insansız uzay aracı, gelecek yıl Ay’ın karanlık tarafına gönderilecek. Çang-ı 4 adlı uzay aracının Ay’a gönderilmesinden sonra söz konusu patates ve böceklerin, Ay ortamında hayatta kalma kabiliyeti test edilecek.

Çinli bilim insanları, Ayda patates yetiştirmeyi deneyecekler

Çin’in Ay Keşif Programı etrafında hazırlanan 257 proje arasından seçilen Mini Ekosistem, Ay’daki görevinde başarılı olursa gelecekte kızıl gezegen Mars’ta kurulması planlanan insan kolonilerinin yaşamı için ön hazırlık olarak kullanılacak. Öte yandan, China Daily gazetesinin haberine göre, Çongçing Üniversitesi geliştirdiği Mini Ekosistem olarak adlandırılan projeyle Ay’da canlı yaşamı test edilecek ve içinde 16 cm uzunluğunda 18 tane silindir şeklinde kavanoz yerleştirilen Mini Ekosistem’de patates, böcek larvaları ve ipek böceği bulanacak.

Çin’in bu projesi, birçok insanın aklına geçtiğimiz yıllarda büyük başarı yakalayan Marslı filmini getirdi. Filmde Kızıl gezegende mahsur kalan bir astronotu canlandıran Matt Damon, Mars’ta patates yetiştirmişti. Bakalım gelecek yıl Ay’da neler olacak.

OKU ►  NASA, astronotları eğitmek için karma gerçeklik uzay istasyonu kullanıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox