CyanogenMod projesinin yeni adı LineageOS olarak değişti

CyanogenMod projesinin yeni adı LineageOS olarak değişti

Açık kaynak kodlu CyanogenMod projesi, resmi olarak LineageOS adıyla yeniden doğuyor. Kendine özgü Android yapımının ilk deneysel ve karanlık ROM’ları şimdi indirilmeye hazır. Nexus 5X ve 6P, OnePlus One, Nextbit Robin ve birkaç Samsung modeli, Motorola ve Xiaomi’nin cihazları gibi yalnızca bir avuç dolusu akıllı telefon şu an itibariyle resmi olarak destekleniyor.

CyanogenMod’un en son hızına vakıf olanlar, projenin mevcut hızına şaşırmayacaklar zira LineageOS bayrağı 14.1 versiyonunda (Android 7.1 Nougat üzerinde çalışmakta) devraldı. Yapılan yegane değişimler, el değişimini desteklemek adına verilen yeni bir isim, yeni bir logo ve konuyla ilgisi olmayan bazı değişiklikler.

Beklenen ilgiliyi görebilecek mi?

Cyanogen Inc.‘ın kendi özel versiyonunun devamlılığını sağlamak yerine Cyanogen OS’in geliştirimini bırakıp Android eklentilerine odaklanmaya karar vermesi nedeniyle geçtiğimiz yıl firma için oldukça fırtınalı geçti. Telefon yapımcılarına cihazlarında ön kurulumunun yapılması amacıyla satılan ticari bir yapım olan Cyanogen OS ilk başlarda beklenen ilgiyi görmedi. (kısmen yönetici seviyesindekilerin kendi aralarında yaşadıkları tartışmalı tavırlardan ötürü). Yazılımcılar tarafından sürdürülen, açık kaynak kodlu CyanogenMod projesi , ticari maksatlar olmamasına rağmen, herhangi bir karışıklığa mahal vermemek için LineageOS ismiyle hayatta kalmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here